Menu
 • Menu

  Zadłużenie przedsiębiorstwa – jak skutecznie spłacić dług?

  windykacja miękkaPrzedsiębiorstwo, które nie jest w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań, w krótkim czasie zyskuje opinię nieuczciwego i niewiarygodnego kontrahenta, z którym współpraca nie może być korzystna.

  Nierzadko nawet niewielki dług może na tyle negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy, że ta szybko zbankrutuje. Podpowiadamy, jak przedsiębiorstwa mogą radzić sobie z przeterminowanymi roszczeniami, by nadal prężnie działać w swojej branży.

  Firma w finansowych tarapatach

  Wystarczy jedna niekorzystnie podpisana umowa, by firma popadła w długi. Niestety na rynku biznesowym takie sprawy są standardem i nadal nie udało się wypracować rzetelnego systemu, który pozwoliłby zapobiec takim sytuacjom. Przedsiębiorstwo, które przez nieuczciwego kontrahenta nie może prężnie się rozwijać, w niedługim czasie samo popada w finansowe tarapaty.

  Niestety, każdy właściciel musi zdawać sobie sprawę, że brak płynności finansowej w przypadku prowadzenia własnej działalności odbija się bardzo mocno na jej funkcjonowaniu. Wierzyciele szybko kierują sprawę do firmy windykacyjnej, później do sądu. Egzekucja komornicza pozbawia możliwości wykonywania zawodowych obowiązków, a wpisanie firmy do rejestru dłużników sprawia, że żaden kontrahent nie będzie chciał z nią współpracować. Jeden dług może wpłynąć na wizerunek przedsiębiorstwa tak negatywnie, że niemożliwe okaże się jego dalsze prowadzenie.

  Współpraca z wierzycielem

  Najważniejsze jest przyznanie się do długu i okazanie chęci jak najszybszej spłaty. Dzięki temu wierzyciel będzie w stanie pójść na kompromis. Dogodną formą będzie pomoc w długach, która nastąpi poprzez rozłożenie spłaty zobowiązania na raty. Wierzyciel może również zaprzestać naliczania kolejnych karnych odsetek. Negocjacje i dojście do porozumienia to cel, który powinien postawić sobie każdy dłużnik. Tylko w ten sposób będzie w stanie utrzymać firmę na rynku i pozbyć się zaległego zobowiązania.

  Jak uzyskać pomoc w długach?

  Podstawą są negocjacje. Długi w firmie powstają bardzo często w wyniku podpisania niekorzystnych umów z kontrahentami czy partnerami biznesowymi. Niestety nikt ich nie daruje, ale można przecież wypracować korzystne warunki spłaty należności.

  Na forum biznesowym, sprawami ściągania długów zajmują się zwykle firmy windykacyjne. Porozumienie z windykatorem jest więc podstawą, by dług mógł zostać spłacony na korzystnych dla obu stron warunkach. Na szczęście wykazanie chęci współpracy gwarantuje brak sprawy sądowej i egzekucji komorniczej. Co więcej, windykator zaproponuje pomoc w długach, która pozwoli nadal prowadzić przedsiębiorstwo.

  Dlaczego lepsza jest windykacja miękka?

  Okazuje się, że egzekucja komornicza to żadna pomoc w długach. To raczej ostateczność, która polega na przejęciu majątku firmy w celu spłacenia roszczeń wierzyciela. Bardzo często finałem takiego procesu jest również bankructwo dłużnika.

  Windykacja miękka jest korzystna dla obu stron. Wierzyciel odzyskuje należność, ale dłużnik nie traci przy tym płynności finansowej. Może nadal prowadzić firmę i czerpać z niej zyski. Chęć współpracy w ramach spłacania zobowiązania przyczyni się również do tego, że przedsiębiorstwo nie zostanie wpisane na tzw. czarną listę dłużników. Figurowanie na niej zamyka bardzo często możliwości rozwoju i współpracy z innymi partnerami w biznesie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *