Menu
 • Menu

  Zadłużenie firm w Polsce sięga 10 miliardów złotych

  Zadłużenie firmKrajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej podaje, że zaległe zadłużenie firm wpisanych do rejestru osiągnęło wartość 9,99 miliarda złotych. Średnie zadłużenie przypadające na 1 firmę wynosi 41,5 tysiąca zł. Chodzi o wartość zobowiązań, które nie zostały spłacone w terminie. Stanowi ona sumę zaległości wszystkich 962 tysięcy zobowiązań zgłoszonych do KRD.

  Ponieważ w rejestrze znajduje się 241 firm, na jednego dłużnika przypadają średnio 4 zobowiązania o łącznej wartości 41,5 tysiąca zł. Można powiedzieć, że dla dużych i średnich firm wartość taka nie stanowi problemu. Jednak często niespłacone długi dotyczą małych i mikroprzedsiębiorstw. W takim przypadku zarówno zadłużenie własne, jak i problem ze ściągnięciem płatności na kwotę kilku tysięcy złotych ma ogromne znaczenie, a czasem prowadzi do bankructwa.

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku w naszym kraju funkcjonowało 2 miliony firm zatrudniających do 9 pracowników. Ich średni, roczny dochód wyniósł ponad 62 tysiące zł. Oznacza to, że na oddanie długu w kwocie 41,5 tysiąca zł mała firma musiałaby pracować 8 miesięcy.

  W II kwartale 2017 roku aż 86% firm wskazywało, że ma problemy z egzekwowaniem płatności. Oznacza to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do I kwartału.

  Zadłużenie firm w poszczególnych województwach

  Jeśli chodzi o łączną wartość, to największe zadłużenie firm występuje w województwie mazowieckim. Jego wartość wynosi 1,79 miliarda zł. Na drugim miejscu znalazło się województwo śląskie z łączną kwotą zadłużenia 1,49 mld zł. Podium zamyka województwo wielkopolskie – 1,05 mld zł. Długi z tych trzech regionów stanowią aż 43% wartości całego zadłużenia w skali kraju.

  Jednak średnie zadłużenie we wszystkich trzech województwach wskazuje na nieco inną skłonność do niespłacania długów. W mazowieckim średnie zadłużenie firm jest niższe niż w skali kraju i wynosi 40,86 tysiąca zł. W wielkopolskim średnia jest już wyższa od krajowej i wynosi 45,05 tysiąca zł, a w śląskim aż 47,38 tysiąca.

  Jednak największe średnie zadłużenie, które nie jest spłacane w terminie, przypadające na jedną firmę Krajowy Rejestr Długów zanotował w województwie pomorskim. Jego wartość wyniosła aż 50 tysięcy zł. Natomiast spółka o największych zaległościach ma swoją siedzibę w województwie śląskim. Wartość jej zobowiązań przekracza 103 miliony zł.

  Krajowy Rejestr Długów radzi, by jak najszybciej podejmować działania zmierzające do wyegzekwowania zadłużenia przez firmę. In szybciej zostaną one podjęte, tym większe jest prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy. Od 13 listopada 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące biur informacji gospodarczej, które wesprą wierzycieli.

  Możliwe stanie się między innymi wpisywanie firm do KRD już po 30 dniach od upłynięcia terminu płatności. Dotychczas możliwe to było dopiero po 60 dniach. Już teraz obowiązują przepisy przewidujące przeprowadzenie windykacji na koszt dłużnika.

  Źródło – Krajowy Rejestr Długów

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Jedna odpowiedź do “Zadłużenie firm w Polsce sięga 10 miliardów złotych”

  1. orosn napisał(a):

   Wow, niezłe liczby, torche szokujące, ze na tych firmach opiera się nasza gospodarka, a oni podstawowej kwestii nie wiedza, czyli ze dlugi i zobowiązania się placi…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *