Menu
 • Menu

  Zabytki Anglii czyli, co warto zobaczyć, zanim wprowadzą wizy?

  zabytki AngliiBrexit może spowodować pewne ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo, jak potoczą się negocjacje? Jeśli niepomyślnie, zabytki Anglii staną się mniej dostępne. Trzeba mieć nadzieję, że podróżowanie do tego kraju bez wizy będzie wciąż możliwe. Na wszelki wypadek można jednak odwiedzić Anglię już teraz. Warto to zrobić, bo zabytki Anglii są naprawdę imponujące.

  Najpopularniejsze są oczywiście zabytki Londynu. Wszyscy chyba słyszeli o British Museum, gdzie zgromadzono ponad 70 tysięcy obiektów, czy National Gallery, gdzie zgromadzono ponad 2 tysiące obrazów z różnych epok. Zwiedzanie każdego z muzeów to wyprawa na przynajmniej cały dzień. Opactwo Westminster, gmach Parlamentu, czy gabinet figur woskowych również są powszechnie znane.

  Zabytki Anglii poza Londynem

  zabytki Anglii

  Ciągle czynne rzymskie łaźnie w Bath

  Ale Anglia to również setki wspaniałych obiektów usytuowanych niemal w całym kraju. Mieszkając w dowolnym miejscu, mamy w zasięgu 100 kilometrów przynajmniej 1 obiekt na miarę Zamku Królewskiego w Warszawie. Jest to bowiem kraj, który oszczędziły wojny, a sami Anglicy sprowadzali (legalnie bądź nie) dzieła sztuki z całego świata.

  Wspaniałe katedry nieustępujące rozmachem francuskim – bo przecież budowane przez Francuzów – znajdziemy w wielu miastach. Największa z nich w Yorku wymaga odbycia długiej podróży, ale stanowi wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Nie ustępują jej katedry w Lincoln, czy Peterborough. Odwiedzając katedrę w Gloucester, można zobaczyć filmowe krużganki szkoły Hogwart, gdzie uczył się Harry Potter.

  zabytki Anglii

  Ale, spośród obiektów sakralnych, nie tylko katedry zachwycają zwiedzających. Ruiny klasztorów, które zniszczył Henryk VIII, gdy tworzył swój własny narodowy kościół, można dziś podziwiać w różnych zakątkach Anglii. Należą do nich Glastonbury, Lindisfarne, Whitby i wiele innych.

  Każde większe miasto posiada własne muzeum, do którego zazwyczaj można wejść za darmo. Niektóre z nich, jak na przykład w Birmingham, posiadają pokaźne kolekcje starożytnych obiektów rzymskich, greckich, czy egipskich.

  zabytki AngliiAtrakcje warte obejrzenia stanowią zamki i rezydencje bogatych Anglików. Część z nich udostępniana jest przez właścicieli, jak na przykład Chatsworth, znane z filmu „Duma i uprzedzenia”. Część domów została wykupiona przez stowarzyszenia zajmujące się ochroną zabytków. Są to: English Heritage i National Trust. Na ich stronach internetowych można znaleźć informacje o najciekawszych obiektach będących w posiadaniu stowarzyszeń i ich lokalizacji.

  Jeden z domów, które warto zobaczyć, to Sandringham. Jest to jedna z rezydencji brytyjskich monarchów. Przez większą część roku mogą ją odwiedzać turyści. Królowa spędza w Sandringham zazwyczaj kilka tygodni w czasie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Obok wspaniałych wnętrz i ogrodów wystawiono tam kolekcję królewskich samochodów z różnych lat.

  zabytki Anglii

  Sandringham

  Historia Wysp Brytyjskich sięga kilku tysięcy lat. Wspaniałe zabytki Anglii pochodzą z czasów rzymskich. Należą do nich wciąż czynne rzymskie łaźnie w Bath. Jednak najstarszy i najbardziej tajemniczy obiekt to Stonehenge. Wokół niego powstało muzeum poświęcone najstarszym dziejom Anglii.

  Autor: Wojciech Ostrowski

  2 odpowiedzi na “Zabytki Anglii czyli, co warto zobaczyć, zanim wprowadzą wizy?”

  1. Pajak napisał(a):

   Wiekszość tych atrakcji pozostaje w prywatnej własności. Przed zwiedzeniem należy się upewnić kiedy są dostępne do zwiedzania. Często miliarderzy mają tam ubaw. Oczywiście ubawy niedostępne dla gawiedzi.

  2. Mirela napisał(a):

   W British Museum znajdują się eksponaty prawie z całego świata,można z tego wnioskować,że Anglia miała operatywnych żeglarzy.
   Zwiedzanie National Gallery stanowi niezapomniane przeżycie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *