Menu
 • Menu

  Zabezpiecz towar w magazynie – jak uniknąć kradzieży?

  Zabezpiecz towar w magazynieWiosna jest gorącym okresem zarówno w produkcji, jak i logistyce. Warto więc dokonać przeglądu zabezpieczeń. Towar w magazynie posiada często dużą wartość.

  Trzeba zatem zminimalizować ryzyko ewentualnej kradzieży, tym bardziej że magazyn jest miejscem szczególnie atrakcyjnym dla złodziei.

  Wiele wejść i bram oraz obecność wielu ludzi ułatwiają zadanie potencjalnym amatorom cudzej własności. Ryzyko związane jest zarówno z osobami przychodzącymi z zewnątrz, jak i samymi pracownikami.

  Ochroniarz – straszak na złodzieja

  Tradycyjną metodą zabezpieczenia jest obecność ochroniarza. Człowiek może interweniować w sytuacji zagrożenia, jednak by był bardziej skuteczny, musi korzystać z nowoczesnej technologii. Wsparcie dla człowieka stanowi monitoring. Już sama obecność kamer i dobre oświetlenie obiektu zniechęcają część intruzów. Jednak zabezpieczenie to posiada swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie obejmuje ono całej powierzchni obiektu.

  Żeby towar w magazynie był lepiej chroniony, magazyny24.net radzi staranne rozmieszczanie kamer. Chodzi o objęcie wszystkich możliwych dróg dostania się do obiektu, a także kluczowych obszarów jego wnętrza. Ważne jest też mnożenie przeszkód na drodze do atrakcyjnego towaru. Każde dodatkowe odgrodzenie i zamknięcie utrudnia zadanie niepożądanym gościom.

  Problem kradzieży dotyczy nawet największych firm. W 2015 roku prasa donosiła o kradzieżach dokonywanych przez pracowników w firmie Amazon. Zaradzić takim sytuacjom może postawienie na ochronę fizyczną. Ochroniarz ma bowiem prawo legitymować oraz przeszukiwać torby osób wchodzących i wychodzących do obiektu, a przede wszystkim może ująć sprawcę.

  Systemy elektroniczne zabezpieczające towar w magazynie

  Stosowanie systemów elektronicznych znacznie ułatwia zabezpieczenie składowanych produktów. Obok kamer CCTV można spotkać inne systemy elektronicznego nadzoru. Należą do nich System Sygnalizacji Kradzieży SSK, Kontrola Dostępu i Rejestracji Czasu Pracy, Systemy Rozgłoszeniowe, a także System Kontroli Wartowników.

  Głównym celem zabezpieczeń jest spowolnienie działań osoby dopuszczającej się kradzieży i sygnalizacja niebezpieczeństwa osobom pilnującym. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej synchronizacji, by cały system zabezpieczeń umożliwił dotarcie ochroniarzom na miejsce na tyle wcześnie, by uniemożliwić kradzież.

  Jednak aż 90 proc. kradzieży w magazynach dokonują sami pracownicy. Warto więc dokładnie sprawdzać przebieg kariery zawodowej zatrudnianych osób i opinie o nich z poprzednich miejsc pracy. Sam magazyn powinien zostać podzielony tak, by dostęp do określonych towarów posiadały wyłącznie odpowiedzialne za nie osoby. Taki podział dostępu ograniczy liczbę potencjalnych sprawców kradzieży.

  Również w przypadku nieuczciwych pracowników bardzo dobrze sprawdza się monitoring, który rejestruje zachowanie osób przebywających w magazynie. Powinien on być jednak wsparty przez inne systemy, które pozwolą osobie obsługującej kamery zwracać uwagę na nietypowe zachowania. Przydają się w tym przypadku czujniki otwierania drzwi, czujniki ruchu lub System Sygnalizacji Kradzieży.

  Ochrona nie sprawi, że towar w magazynie stanie się całkowicie bezpieczny. Pozwoli jednak znacznie ograniczyć straty związane z kradzieżami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *