Menu
 • Menu

  Wynajem czy zakup kontenera socjalnego – co się bardziej opłaca?

  Kontenery socjalne to bardzo popularne rozwiązanie pozwalające stosunkowo niskim kosztem i w bardzo krótkim czasie stworzyć zaplecze dla pracowników, punkt handlowy, czy siedzibę firmy. Oprócz powyższych zalet dochodzi jeszcze jedna będąca wyróżnikiem systemów kontenerowych, a mianowicie ich mobilność.

  Kontenery socjalne

  Cała idea kontenerów oparta jest na założeniu, że są to obiekty, które możemy w każdym momencie załadować na samochód ciężarowy i przewieźć w inne miejsce. Firmy kontenerowe posiadają w swojej ofercie kontenery socjalne zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Poniższy artykuł ma pomóc w podjęciu decyzji, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne w danej sytuacji.

  Wynajem kontenerów nie tylko w budownictwie

  Kontenery socjalne najczęściej wynajmowane są przez firmy budowlane jako zaplecza budów. Pełnią tam funkcję zarówno pomieszczeń biurowych jak i mogą być zapleczem socjalnym dla pracowników fizycznych. Zazwyczaj trudno jest dokładnie określić jak długo potrwają prace budowlane, jednak zazwyczaj jest to okres od kilku do kilkunastu miesięcy. Dzięki usłudze najmu firmy budowlane nie muszą zamrażać swojego kapitału, mogą też w każdym momencie elastycznie zarządzać wielkością zaplecza i na bieżąco dopasowywać ją do swoich potrzeb. Odpada także konieczność ponoszenia kosztów składowania kontenerów poza okresami budów a także ich konserwacji i napraw.

  Kontenery socjalne

  Wynajem kontenerów znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy otworzyć placówkę z nowymi nie oferowanymi przez nikogo jeszcze usługami, jednak nie jesteśmy pewni jak zareaguje rynek. W takiej sytuacji wynajem kontenerów daje nam następujące korzyści:

  • dostępność niemal od ręki / bardzo szybki czas dostawy,
  • dużo niższe koszty w stosunku do tradycyjnych budynków, brak konieczności inwestowania dużych środków na start,
  • możliwość najmu na krótki okres na przykład jeden lub dwa miesiące w celu „zbadania” rynku na nasze usługi,
  • możliwość łatwego dopasowania wielkości pomieszczenia – kontenery można łączyć uzyskując dowolną powierzchnię będącą wielokrotnością pojedynczego modułu,
  • możliwość łatwego dopasowania wyglądu i funkcji kontenerów do naszych potrzeb na przykład poprzez zastosowanie dużych przeszkleń – tzw. witryn (kontenery handlowe),
  • możliwość szybkiego przewiezienia kontenera w inne miejsce

  Gdzie jeszcze sprawdzi się wynajem kontenerów socjalnych?

  Gdy wykonujemy remont naszej obecnej siedziby może się okazać, że na ten czas musimy zapewnić alternatywne miejsce pracy dla naszych pracowników. Prowadzone prace remontowe lub rozbudowa budynku często wiążą się z wyłączeniem części dotychczas zajmowanych pomieszczeń z użytkowania. W takich sytuacjach wynajęcie kontenerów wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Podobnie przy przeprowadzce firmy lub otwieraniu nowego oddziału, gdy nie zawsze docelowe pomieszczenia są gotowe na czas możemy posiłkować się wynajmem kontenerów socjalnych.

  Przykład kontenerów socjalnych firmy ANGA zadoptowanych na tymczasowy punkt handlowy

  Wynajem kontenerów to bardzo dobry pomysł także przy wszelkiego rodzaju działalnościach charakteryzujących się sezonowością – na przykład w wynajętym kontenerze możemy urządzić wypożyczalnię sportowego sprzętu zimowego, czy latem otworzyć mały, mobilny punkt gastronomiczny.

  Kiedy zakup kontenerów będzie lepszym rozwiązaniem?

  Wracając do postawionego na początku artykułu pytania – czy zdecydować się na wynajem czy zakup kontenerów, są sytuacje w których najem przestaje być opłacalny. Jako główne kryterium decydujące o wyborze rozwiązania należy przyjąć przewidywany okres użytkowania. Przyjmijmy, że miesięczny koszt najmu jednego kontenera biurowego kształtuje się na poziomie około 400 do 500 zł. Po około 2,5 roku najmu zaczynamy zbliżać się więc do wartości zakupu nowego najprostszego kontenera. Czasami trudno jest na początku oszacować jak długo będziemy używać kontener. W takiej sytuacji jeżeli kontener wynajmujemy już przez bardzo długi okres warto zapytać wynajmującą nam kontener firmę o możliwość jego odkupu.

  Jeżeli już na początku wiemy, że okres użytkowania kontenerów przekroczy 2 lata, a nie możemy lub nie chcemy na początku inwestować dużych środków, warto sprawdzić oferty firm leasingowych. Leasing stanowi pewnego rodzaju połączenie dzierżawy i kredytu. Miesięczne raty płacone leasingodawcy będą pewnie wyższe niż raty najmu, a w trakcie trwania leasingu przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy. Po zakończeniu umowy mamy jednak gwarancję możliwości wykupu kontenerów, a kwota wykupu będzie dużo niższa niż ich wartość rynkowa.

  Większy wybór rozwiązań przy zakupie kontenerów

  Drugie kryterium decydujące o wyborze najmu lub zakupu to możliwość konfiguracji kontenerów. Zazwyczaj przy zakupie kontenerów mamy znacznie więcej możliwości skonfigurowania kontenerów pod nasze potrzeby. Zapewne przy wynajmie nie będziemy mieli możliwości wyboru grubości izolacji, dowolnego rozplanowania układu pomieszczeń, czy zastosowania nietypowych materiałów. Kontenery, które przeznaczone są na wynajem zazwyczaj występują w określonej konfiguracji i kolorystyce. Przy zakupie kontenerów mamy możliwość dokładnego wyboru tego co nas interesuje zarówno pod kątem przyjętych rozwiązań technicznych jaki i budżetu, który zaplanowaliśmy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *