Menu
 • Menu

  Co wspólnego ma Al Capone z wymianą walut?

  wymiana walutPranie pieniędzy kojarzy nam się głównie z filmami gangsterskimi, opowiadającymi o świecie baronów narkotykowych lub pieniądzach legendarnej włoskiej Ośmiornicy.

  Niewielu z nas wie, że w czasie naszego życia przynajmniej kilka razy mamy styczność z mechanizmem, który ma za zadanie ten proceder zwalczać.

  Pojęcie prania pieniędzy oznacza próbę wprowadzenia do legalnego obiegu środków finansowych, które pochodzą z nielegalnych źródeł. Głównie chodzi tu o przestępstwa popełniane przez grupy o charakterze zorganizowanym i działalność terrorystyczną. Światowe organizacje odpowiedzialne za przestrzeganie prawa, monitorują tzw. przepływ pieniędzy i dzięki temu są w stanie skuteczniej walczyć z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.

  Co ciekawe, termin ten powstał w odniesieniu do działalności legendarnego gangstera Al Capone. Kierowana przez niego mafia, prowadziła w Chicago sieć legalnych punktów usługowych – głównie pralni chemicznych. Dopisując pieniądze pochodzące z przemytu alkoholu do codziennych utargów i odprowadzając od nich podatek, “dokumentowała” ich źródło pochodzenia.

  Proceder ten jest wykorzystywany do dzisiaj. Pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności, są wprowadzane do oficjalnego obiegu głównie za pośrednictwem legalnie działających biznesów. Koszty są nie ważne – bardzo często “wypranie” konkretnej sumy pieniędzy pochłania jej równowartość. Priorytetem pozostaje “udokumentowanie” źródła pochodzenia pieniędzy.

  W Polsce za nadzór nad przestrzeganiem ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu odpowiada Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF). Do jego zadań należy gromadzenie i analiza danych o transakcjach wskazanych w ustawie. Głównie chodzi o operację przekraczające równowartość piętnastu tysięcy euro i te, które noszą znamiona podejrzanych.

  DobryKantor.pl działając na rynku walutowym, jest zobowiązany do wdrożenia procedur mających na celu spełnienie wymogów wspomnianej ustawy. Polityka AML (od angielskiego anti-money laundering) to jeden ze standardów, które mają na celu podniesienie bezpieczeństwa zawierania transakcji. Dbając o przestrzeganie procedur AML, przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa w obszarze finansowym, co ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo w życiu codziennym.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *