Menu
 • Menu

  Wojna celna – KE publikuje listę produktów z USA, na które chce nałożyć cło

  Wojna celnaWojna celna Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi może stać się wkrótce faktem. Komisja Europejska chce nałożyć cła na niektóre towary sprowadzane zza oceanu. W piątek 16 marca 2018 roku opublikowano listę takich towarów. Stanowi ona odpowiedź na wprowadzenie przez USA ceł na stal i aluminium. Wśród towarów z listy znalazły się między innymi: zboże, whiskey i artykuły gospodarstwa domowego – pisze Dziennik “Gazeta Prawna”.

  W przyszłym tygodniu unijna komisarz Cecilia Malmstroem ma się spotkać z amerykańskim ministrem handlu Wilburem Rossem. Unia Europejska liczy, że amerykańskie cła, które zaczną obowiązywać od 3 marca, nie obejmą krajów Wspólnoty. W przeciwnym razie odpowie ona własnymi taryfami.

  Spotkanie przedstawicieli obu stron ma na celu przełamanie trudnej sytuacji we wzajemnych stosunkach. Jeśli się to uda, wojna celna nie dotknie importerów i klientów z Unii, a także amerykańskich eksporterów. Jednak ani data ani miejsce tego spotkania nie zostały jeszcze ustalone.

  Przedstawiciele Brukseli podkreślają, że Europa jest wiarygodnym partnerem Stanów Zjednoczonych i nałożenie amerykańskich ceł nie może być zaakceptowane. Gdyby jednak rozmowy nie przyniosły rezultatów, zostaną podjęte kroki odwetowe. Wojna celna jest więc bardzo prawdopodobna.

  Jakie cła zostaną wprowadzone, jeśli wybuchnie wojna celna?

  Komisja Europejska może wprowadzić cła w wysokości 25% na różne produkty sprowadzane z USA. Na liście – pisze Dziennik “Gazeta Prawna” – znalazły się: zboże, whisky, papierosy, klimatyzatory, soki owocowe, kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, wyroby ze stali, ubrania oraz łodzie.

  Teraz wszystkie państwa członkowskie UE muszą wypowiedzieć się w sprawie ceł, a KE wprowadzi ewentualne korekty do decyzji. Część ceł może zostać wprowadzona w ciągu kilku tygodni. Z innymi natomiast Komisja Europejska zamierza poczekać na decyzję Światowej Organizacji Handlu co do legalności amerykańskich taryf. Jeśli taka decyzja będzie korzystna dla USA, cła i tak zaczną obowiązywać. Stanie się to jednak dopiero za 3 lata.

  Wartość importu, który objęty zostanie nowymi taryfami wyniesie w sumie 6,4 mld euro rocznie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy jakie cła zostaną wprowadzone? Wszystkie decyzje opierać się będą na zgodności z zasadami WTO.

  Prezydent Donald Trump wprowadził cła na stal i aluminium rozporządzeniem wykonawczym z dnia 8 marca 2018 roku. Cła na stal mają wynieść 25%, natomiast na aluminium 10%. Do czasu zakończenia negocjacji w sprawie zmian w umowie NAFTA wolne od obciążeń pozostaną surowce sprowadzanie z Meksyku i Kanady.

  W odpowiedzi na amerykański krok Unia Europejska zapowiedziała natychmiast obłożenie cłem niektórych towarów importowanych ze Stanów. Eksperci zapowiadają, że światowej gospodarce zagraża wojna celna nie tylko w związku z krokami odwetowymi UE. Również Chiny mogą nałożyć własne ograniczenia.

  Źródło – Dziennik “Gazeta Prawna”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *