Menu
 • Menu

  Włochy dołączą do inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku

  WłochyWłochy stały się pierwszym członkiem Grupy G7, czyli wysokorozwiniętym krajem, który podpisał się pod chińskim projektem globalnych inwestycji – pisze na swym portalu brytyjska telewizja BBC. Decyzję podjęto mimo wątpliwości, jakie budzi idea Nowego Jedwabnego Szlaku wśród najbliższych sojuszników Włoch w Unii Europejskiej.

  Podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Rzymie podpisano 29 umów na łączną kwotę 2,5 mld euro. Jednocześnie największe kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone wyrażają ciągłe zaniepokojenie w związku z rosnącą potęgą i wpływami Państwa Środka.

  Nowy Jedwabny Szlak znany też jako Inicjatywa Pasa i Szlaku – przypomina BBC – stanowi zapowiedź ogromnych chińskich inwestycji w infrastrukturę transportową na światową skalę. Według krytyków przedsięwzięcia ma ono służyć budowie geopolitycznych i strategicznych wpływów Pekinu.

  Duże środki zostały już przeznaczone na budowę linii kolejkowych i portów przez chińskie firmy w różnych krajach. Przedsięwzięcia są finansowane przez chińskie banki. Zwiększa to poziom zadłużenia wielu krajów afrykańskich w Chinach, co budzi obawy Zachodu. Z drugiej jednak strony – pisze BBC – powstają inwestycje, które nie miałyby szans na realizację w inny sposób.

  W Ugandzie Chińczycy w tej chwili budują 50-kilometrowę drogę do lotniska międzynarodowego. W Tanzanii powstanie największy port w kraju. W Grecji chińscy inwestorzy przejęli 51 procent portu w Pireusie – wylicza BBC.

  Jakie projekty będą obejmować Włochy?

  Włoski wicepremier a zarazem przywódca Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio  podpisał deklarację, która formalnie czyni z jego kraju uczestnika Inicjatywy Pasa i Szlaku. Następnie poszczególni ministrowie podpisali konkretne umowy dotyczące: energii, finansów i produkcji rolnej.

  Chińczycy otrzymają dostęp do portu w Trieście w celu ułatwienia wymiany handlowej z Europą Wschodnią i Centralną, mają też uczestniczyć w rozbudowie portu w Genui. Włoskie firmy z branży gazowniczej, energetycznej i inżynieryjnej otrzymają w zamian możliwość wejścia na chiński rynek.

  Włochy – podkreśla BBC – należą do 10 największych gospodarek świata. Ale z drugiej strony włoska gospodarka przeżywa duże trudności. Tragiczna w skutkach katastrofa budowlana w Genui, gdzie zawalił się most na autostradzie, uświadomiła Włochom, jak fatalny jest stan ich niegdyś imponującej infrastruktury.

  Od końca 2018 roku kraj pogrążony jest w recesji, zaś zadłużenie należy do najwyższych w strefie euro. Nowy włoski rząd rozpoczął urzędowanie w połowie 2018 roku, mając ambitne plany ożywienia gospodarczego. Musiał z nich jednak zrezygnować na skutek konfliktów z Brukselą.

  Jak stwierdził cytowany przez BBC Di Maio – włączając się w Inicjatywę Pasa i Szlaku – Włochy pozostają ciągle zaangażowanym uczestnikiem sojuszu euroatlantyckiego oraz sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Dodał, że kraje UE mają prawo do wyrażania swojej opinii na temat decyzji włoskiego rządu.

  Różne opinie we włoskich władzach

  Nie wszyscy włoscy politycy zgadzają się na zaangażowanie ich kraju w chińską inicjatywę. Wicepremier Matteo Salvini, który kieruje prawicową Ligą Północną, nie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach związanych z przybyciem przewodniczącego ChRL. Ponadto ostrzega on przed napływem kapitału, który „skolonizuje Włochy”. Jednocześnie Salvini sugeruje, że decyzja o umożliwieniu chińskich inwestycji w portach Triestu i Genui była nazbyt pochopna.

  Jak twierdzi cytowany przez BBC Peter Frankopan, profesor historii na Uniwersytecie Oxfordzkim, decyzja Włoch miała symboliczne znaczenie. Stanowi ona potwierdzenie znaczenia Chin w świecie. Do tego podpisanie porozumień przypada na bardzo szczególny moment w historii Unii Europejskiej, kiedy musi ona określić swój stosunek do zmian zachodzących w świecie.

  Ostrzega on jednak, że – poprzez inwestycje w porty i infrastrukturę – chińskie firmy działające na terenie Włoch pod włoską marką mogą uzyskać łatwiejszy dostęp do tanich materiałów z Chin, co zwiększy wartość ich sprzedaży w innych krajach. Ta sytuacja może doprowadzić do pogorszenia się opinii na temat włoskiej marki.

  BBC dodaje, że decyzja, jaką podjęły Włochy będzie pogłębiać konflikt tego kraju z Unią Europejską. Swoje niezadowolenie z powodu polityki Rzymu w stosunku do Państwa Środka wyrażał również Waszyngton.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: BBC

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *