Menu
 • Menu

  Właściciel Solarisa odsprzeda część akcji PFR

  Właściciel SolarisaNajbardziej znana w naszym kraju fabryka autobusów pozostanie częściowo polska. Jak podaje “Rzeczpospolita”, nowy właściciel Solarisa – koncern CAF odsprzedał część akcji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. We wtorek 4 września 2018 roku koncern z Hiszpanii kupił 100 procent akcji od dotychczasowych właścicieli. Tego samego dnia zawarta jednak została umowa z PFR o sprzedaży 35 procent udziałów.

  Rodzina Olszewskich, do której należały dwie firmy: Solaris Bus & Coach produkująca autobusy i Solaris Tram produkująca tramwaje, postanowiła pozbyć się obu przedsiębiorstw. Nowy właściciel Solarisa Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) zarejestrowany jest w hiszpańskiej części Kraju Basków – informuje „Rzeczpospolita”.

  Firma z Hiszpanii specjalizuje się w produkcji taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych. Nie wiadomo, jaką sumę otrzymali za sprzedaż poprzedni właściciele Solarisa? Z wcześniejszych szacunków CAF wynikało jednak, że polska firma warta była około 300 mln euro.
  Dla koncernu z Hiszpanii przejęcie fabryki produkującej autobusy ma stanowić próbę wejścia na nowe rynki. Ponieważ Solaris jest również uznanym producentem autobusów elektrycznych, CAF będzie mógł zrealizować swoje plany również w tej dziedzinie.

  Nowy właściciel Solarisa umożliwi rządowi realizacje planów rozwoju elektromobilności

  W ciągu kilku dni PFR ma otrzymać swoje udziały w spółce z Wielkopolski. Jak powiedział cytowany przez “Rzeczpospolitą” prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys: Inwestycja PFR daje impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki w segmencie produkcji autobusów elektrycznych poprzez wsparcie polskiego lidera na tym rynku i związanej z nim sieci kooperantów.

  Zapowiedział on również możliwość dokapitalizowania spółki w przyszłości na kwotę 100 lub 200 mln zł. W tej chwili Solaris zatrudnia prawie 2,5 tysiąca osób i sprzedaje swoje wyroby do 32 krajów. Nowy właściciel Solarisa zapowiedzieli, że będzie wywiązywał się ze wszystkich zobowiązań firmy i zachowa jej polski charakter.

  Jak skomentował cytowany przez “Rzeczpospolitą” prezes Pesy Krzysztof Sędzikowski, sprzedaż pokazuje, że dużym polskim firmom brakuje kapitału na przekroczenie kolejnych barier i ekspansję zagraniczną.

  W roku 2017 Solaris uzyskał przychody przekraczające 1,8 mld zł. Firma posiada 4 fabryki na terenie Wielkopolski. CAF natomiast ma 11 zakładów zlokalizowanych w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – Rzeczpospolita

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *