Menu
 • Menu

  Wizy do USA – chcesz zniesienia? Złóż wniosek o wizę

  Wizy do USAThomas S. Zia, konsul do spraw polityczno-ekonomicznych Stanów Zjednoczonych w Polsce twierdzi, że wizy do USA mogą zostać zniesione jeszcze w tym roku – informuje „Business Insider”. Warunkiem jest jednak spełnienie wymogu, którego Polska nie była w stanie spełnić przez 30 lat. Chodzi o zmniejszenie liczby odmów poniżej 3%.

  Jeśli Polakom uda się zmniejszyć współczynnik odrzuceń do 30 września 2018 – twierdzi Zia – wizy do USA zostaną zniesione jeszcze w tym roku. Termin nie został określony przypadkowo. Koniec wrześnie jest końcem roku podatkowego w Stanach Zjednoczonych.

  Chociaż ciągle obowiązują wizy do USA, liczba osób odwiedzających ten kraj stale rośnie. Wynosi ona już 200 tysięcy rocznie. Według amerykańskiego konsula zwiększająca się liczba wyjazdów stanowi zjawisko pozytywne. Pragnie on, by liczba wzrosła jeszcze bardziej, a jedną z metod na osiągnięcie tego celu jest zniesienie wiz.

  Tymczasem Polskie Linie Lotnicze LOT lansują własny pomysł, jak zmniejszyć odsetek wniosków rozpatrzonych negatywnie. Namawiają one – pisze “Business Insider” – by Polacy masowo składali wnioski wizowe do amerykańskich konsulatów. Polski przewoźnik uruchomił nawet kampanię społeczną mającą zachęcić do składania wniosków.

  Wizy do USA otrzymuje już 95% chętnych

  Jak twierdzi Thomas S. Zia, nasz kraj jest coraz bliższy osiągnięcia wyniku, który kwalifikowałby Polskę do zniesienia wiz. W chwili obecnej odsetek pozytywnie rozpatrywanych wniosków wynosi 95%. Do osiągnięcia wymaganego minimum brakuje jeszcze tylko 2 punktów procentowych.

  Odmowy wjazdu do Stanów Zjednoczonych otrzymują osoby, które weszły w konflikt z prawem, pracowały nielegalnie w USA, lub nielegalnie przedłużyły swój pobyt w tym kraju. Wszyscy, którzy wcześniej nie naruszyli amerykańskich przepisów, z pewnością otrzymają wizy.

  Według prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego, zwiększając liczbę wniosków składanych do konsulatów, automatycznie zmniejszymy odsetek odrzuceń. Liczba osób stwarzających problemy nie ulegnie zapewne zmianie, natomiast zwiększy się liczba pozytywnych decyzji.

  Już teraz stale rośnie liczba ubiegających się o dokument pozwalający na wyjazd za ocean. W tym roku liczba ta jest wyższa o 20% niż w pierwszych miesiącach 2017 roku. Gdyby udało się zachęcić większą liczbę Polaków do składania wiz, możliwe jest przekroczenie magicznych 97% pozytywnych decyzji wizowych. Wówczas zaistniałyby podstawy, by znieść wizy do USA.

  LOT chce poprzez kampanię społeczną zachęcić naszych rodaków do składania wniosków. Chodzi o osoby, które nie miały problemów z prawem, mają ustabilizowaną sytuację życiową i nie złamały wcześniej amerykańskich przepisów migracyjnych.

  Masowe składanie wniosków o wizy, tak by przed 30 września 2018 roku uzyskać decyzję, może na stałe rozszerzyć możliwości podróżowania do Stanów Zjednoczonych zarówno współczesnym turystom, jak i przyszłym pokoleniom. Prezes LOT uważa, że w tym roku pojawiła się na to duża szansa.

  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *