Menu
 • Menu

  Warszawska GPW i Polski Fundusz Rozwoju kupią giełdę w Tel Awiwie?

  Warszawska GPWWarszawska GPW wraz z Polskim Funduszem Rozwoju planują zakup 71,1% akcji Tel Aviv Stock Exchange (TASE). Zarząd warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych podjął stosowną decyzję 28 lutego 2018 roku – pisze tygodnik “Wprost”. Na razie oferta ma charakter niewiążący i nie zobowiązuje żadnej ze stron do rozpoczęcia negocjacji.

  Jak podaje “Wprost”, jeśli wstępna oferta zostanie pozytywnie rozpatrzona przez giełdę w Tel Awiwie, wówczas warszawska GPW i PFR będą mogły przystąpić do dalszych negocjacji z przedstawicielami TASE. Przedstawiciele giełdy ujawnili także wcześniejszą informację z 9 lutego 2018 roku o przygotowaniu wstępnej niewiążącej oferty.

  Decyzja o ujawnieniu planów przejęcia większościowego pakietu udziałów w Tel Aviv Stock Exchange podjęto w związku z pojawiającymi się w mediach spekulacjami na ten temat i ustaniem przesłanek decydujących o utajnieniu informacji na temat złożenia oferty. Stwierdzenie takie znalazło się w opublikowanym przez GPW komunikacie.

  Jeszcze nie została podjęta decyzja o ewentualnym, przyszłym podziale akcji między warszawską Giełdą Papierów Wartościowych a Polskim Funduszem Rozwoju. Warszawska GPW została zaproszona do uczestnictwa w przetargu na zakup udziałów. Wartość transakcji może wynieść ponad 490 mln zł, dlatego konieczne będzie wsparcie finansowe ze strony PFR.

  Giełda Papierów Wartościowych zastrzega, że złożenie wstępnej oferty nie oznacza jeszcze, że zostaną podjęte dalsze działania w kierunku zakupu TASE. By tak się stało konieczne będzie uzyskanie zgody na nabycie aktywów.

  Wielkość inwestycji, której dokona warszawska GPW

  Tel Aviv Stock Exchange jest jedyną giełdą papierów wartościowych w Izraelu. Powstała ona w 1953 roku – 5 lat po proklamowaniu niepodległości przez to państwo. Dokonuje się na niej obrotu akcjami, obligacjami i prawami poboru. Między innymi poprzez giełdę rząd Izraela dokonuje prywatyzacji państwowych spółek.

  Jak podaje Polska Agencja Prasowa, warszawska GPW nie ujawnia szczegółów złożonej oferty, gdyż na tym etapie mogłoby to wpłynąć na pozycję negocjacyjną oferenta. O dalszych krokach GPW ma informować w kolejnych komunikatach.

  Giełda w Warszawie jest największą tego typu instytucją w Europie Środkowej. Jest też spółką publiczną notowaną na własnym parkiecie. W roku 2017 Grupa Kapitałowa GPW uzyskała najwyższy w swojej historii zysk netto, który wyniósł 156,1 mln zł – pisze PAP. Zysk netto izraelskiej giełdy wyniósł w 2016 roku w przeliczeniu na złote około 2 milionów. Był znacznie niższy niż w 2015 roku, kiedy osiągnął wartość w przeliczeniu 19,6 mln zł.

  Jak podaje “Rzeczpospolita”, która pierwsza zamieściła informację o planach GPW, do przetargu przystąpiło w sumie 10 giełd z całego świata. Gazeta podkreśla, że napięcia w relacjach polsko-izraelskich nie stanowią przeszkody w planowanych projektach inwestycyjnych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *