Menu
 • Menu

  W jaki sposób dobierać kostkę brukową?

  Kostka brukowaAktualnie kostka brukowa wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do aranżacji nawierzchni ogrodowej.

  Popularność jej wynika przede wszystkim z trwałości, wytrzymałości oraz szerokich możliwościach zaaranżowania wyglądu całego podjazdu. Powszechne jest poszukiwanie usług firm, które zaplanują nawierzchnię, ułożą ją wedle ustalonego projektu oraz wykończą całość.

  Czy można położyć kostkę samodzielnie?

  Oczywiście, że tak. Kostka brukowa ułożona może być samodzielnie, jednakowoż najlepiej zatrudnić sobie co najmniej jednego pomocnika. Warto zapoznać się ze specjalnymi poradnikami oraz informacjami praktycznymi, które pozwolą dobrać takie elementy jak:

  • właściwy typ kostki,
  • potrzebne podłoże pod kostkę brukową,
  • krawężniki, rynienki, kratki deszczowe,
  • wyposażenie brukarskie,
  • środki do pielęgnacji i czyszczenia kostki brukowej.

  W jaki sposób dobierać kostkę brukową?

  Najpiękniejsza, najbardziej finezyjna i kosztowna kostka brukowa na nic się nie zda, jeśli w planowaniu rozkładu powierzchni i materiału nie przewidzimy natężenia ruchu oraz ewentualnych stałych obciążeń na powierzchni kostki. Kostka brukowa nie jest idealna – jedna wytrzyma cały rząd TIR-ów, druga zupełnie inaczej – od razu się posypie.

  Dla ruchu ciężkich pojazdów powinniśmy zainwestować w kostki grubości co najmniej 10cm! Ruch osobówek oraz pieszych wymaga na ogół wykorzystania kostek o grubościach od 6 do 10 centymetrów.

  Jest to podstawowe kryterium doboru kostki brukowej na naszej posesji! Więcej na ten temat można znaleźć pod adresem gardenpartner.pl

  Nie zapominaj o podłożu!

  Kostka brukowa nie spełnia swojego zadania bez profesjonalnego podłoża! Jest to kluczowa kwestia. Trzeba postarać się stanowczo, aby podłoże zostało optymalnie przygotowane, rozłożone oraz ubite w równy sposób. Zapobiegać to będzie zapadaniu się gruntu, tworzeniu się kolein oraz kałuż w obrębie nawierzchni z kostki brukowej.

  Najlepiej, aby ta ocena realizowana była rzecz jasna przez profesjonalną firmę, która dokładnie dobierze konstrukcję chodników, krawężników uwzględniając parametry terenowe. Jednorazowa odkrywka przy niskim obciążeniu jest wystarczająca dla oceny gruntu przed pracami brukarskimi. W przypadku większych obciążeń konieczne będzie badanie geotechniczne i opinia geologa na temat tego, czy i jaka kostka brukowa może być w danym miejscu zastosowana. Widać jak na dłoni, że kładzenie kostki brukowej nie jest tak proste i że można robić to bez głowy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *