Menu
 • Menu

  Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji rozszerzy SSE na całą Polskę

  Ustawa o wspieraniu nowych inwestycjiJedna Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmie całą Polsk. Taką zmianę wprowadzi ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Jej projekt został dziś przyjęty przez Radę Ministrów – pisze Polska Agencja Prasowa. W świetle nowych przepisów preferencje podatkowe uzależnione zostaną od kilku czynników. Należą do nich: lokalizacja inwestycji, jej charakter oraz jakość tworzonych miejsc pracy. Na ulgi mogą też liczyć inwestorzy w średnich miastach, które tracą swe funkcje gospodarcze i społeczne.

  Projekt ustawy określa mechanizmy wsparcia przedsiębiorców, którzy podejmują nowe inwestycje. Jak dotąd preferencyjne traktowanie inwestorów dotyczy 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji obejmie preferencjami całą Polskę. W wyniku jej wprowadzenia nasz kraj ma stać się atrakcyjniejszy dla – jak to określono – “ambitnych przedsięwzięć gospodarczych”.

  Jak pisze PAP, w tej chwili SSE obejmują 25 tysięcy ha. Stanowi to 0,08% powierzchni Polski. W świetle nowej ustawy zachęty podatkowe będzie można stosować na terenie całego kraju. Ma to radykalnie zwiększyć liczbę atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Zmiana ułatwi między innymi funkcjonowanie małych i średnich firm, które nie będą już musiały się przenosić do SSE, by uzyskać ulgi podatkowe.

  Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma zwiększyć potencjał inwestycyjny w całym kraju

  Jak stwierdziła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, SSE funkcjonują już od 24 lat na takich samych zasadach. Nadeszła pora, by to zmienić. Obecnie bardziej preferowane będą ambitne przedsięwzięcia, które pozytywnie wpłyną na gospodarkę.

  Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński podkreśla natomiast, że nowe zasady określają jasno kryteria, jakim podlegać będą firmy korzystające z zachęt podatkowych. Kryteriami tymi staną się: miejsce inwestycji, charakter inwestycji i jakość nowych miejsc pracy. Na preferencje mogą liczyć przedsięwzięcia, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność lokalnej gospodarki.

  Okres zwolnień podatkowych będzie elastyczny. Decyzje będą wydawane na czas określony do 10 do 15 lat. Okres zwolnienia uzależniony zostanie od określonej przez Unię Europejską maksymalnej kwoty pomocy publicznej w danym regionie.

  Warunki uzyskania zwolnienia z podatku uzależnione również zostaną od wielkości firmy i stopy bezrobocia na obszarze, na którym firma zamierza dokonać inwestycji. Im wyższe bezrobocie, tym niższy będzie minimalny wydatek inwestycyjny niezbędny do uzyskania zwolnienia.

  Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma przejść całą procedurę legislacyjną jeszcze w I kwartale 2018 roku. Prawdopodobnie od II kwartału zaczną już obowiązywać nowe zasady stosowania zachęt podatkowych. Wprowadzenie nowych przepisów nie przyniesie żadnych zmian dla przedsiębiorców, którzy obecnie działają na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych.

  Obsługą programu i punktami kontaktowymi dla przedsiębiorców staną się spółki, które w chwili obecnej zarządzają SSE.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *