Menu
 • Menu

  Uproszczenie podatku VAT i jego uszczelnienie to wyzwania rządu na ten rok

  Uproszczenie podatku VATPremier Mateusz Morawiecki określił w piątek wyzwania, przed jakimi w tym roku stanie rząd. Należą do nich uproszczenie podatku VAT i jego dalsze uszczelnianie – pisze Polaka Agencja Prasowa. Według premiera rok 2018 będzie charakteryzował się – podobnie jak poprzedni – dobrymi wynikami makroekonomicznymi. Polska branża meblowa na przykład może wysunąć się w ciągu kilku lat na pierwsze miejsce w Europie.

  Okazją do oceny branży meblowej i zapowiedzi zmian w VAT była wizyta w zakładzie Telmex, który produkuje meble na potrzeby Ikei. Uproszczenie podatku VAT – według szefa rządu – jest konieczne, ponieważ przez 30 lat narósł prawdziwy „gąszcz przepisów”. Sytuacja taka nie jest korzystna ani dla państwa, ani dla przedsiębiorców.

  Rozwiązanie problemu skomplikowanego systemu naliczania podatku nie będzie łatwe, ale – jak stwierdził Morawiecki – będzie musiało się tym zająć Ministerstwo Finansów. Uproszczenie podatku VAT ma stać się głównym wyzwaniem ministerstwa na ten rok.

  Drugim wyzwaniem ma być dalsze uszczelnienie podatku – pisze PAP. Morawiecki stwierdził, że udało się do tej pory wyeliminować proceder stosowania karuzel VAT-owskich. Dzięki temu Budżet Państwa wzbogacił się o dodatkowe 30 miliardów zł z podatku VAT. Pieniądze te zostały przeznaczone na programy społeczne, takie jak 500 plus oraz na inwestycje.

  Uproszczenie podatku VAT jest ważne podobnie jak szybki wzrost gospodarczy

  Według Morawieckiego wzrost gospodarczy cieszy szczególnie, gdy towarzyszy mu malejące bezrobocie i wzrost wynagrodzeń. Wzrost wynagrodzeń ma stanowić kolejny priorytet rządu. Polityka ta ma służyć polskim rodzinom, przyczyniać się do wzrostu liczby miejsc pracy i rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

  Morawiecki twierdzi, że bieżący rok również będzie charakteryzował się wysokim wzrostem gospodarczym. Polskie firmy meblowe odnoszą duże sukcesy na całym świecie, a branża meblowa stanowi główny składnik polskiego eksportu.

  Komentując wypowiedź premiera Morawieckiego, prof. Witold Modzelewski powiedział dla Polskiego Radia 24, że polski system podatkowy jest obciążony dużą liczbą “śmieci”. Przez lata – według Modzelewskiego – tworzenie przepisów podatkowych inspirowane było przez firmy, które zajmowały się unikaniem opodatkowania.

  Problem z VAT-em wynika z narastania przez lata przepisów i regulacji. Ustawa o VAT w momencie wejścia w życie w liczyła 16 stron. Obecnie liczy ona ponad 300 stron. Do tego dochodzą przepisy wykonawcze i orzeczenia sądów. Tak skomplikowany system sprawia z jednej strony, że Polska wydaje na obsługę ściągania VAT-u najwięcej w całej Unii Europejskiej. Z drugiej strony daje możliwość unikania płacenia podatków i stosowania różnych nadużyć.

  Brak jednoznacznych przepisów powoduje, że firmy są często karane za to, że naliczały podatek zgodnie z zaleceniami urzędu skarbowego. Uproszczenie podatku VAT będzie więc korzystne zarówno dla państwa, jak i podatnika.

  2 odpowiedzi na “Uproszczenie podatku VAT i jego uszczelnienie to wyzwania rządu na ten rok”

  1. Jolanta napisał(a):

   Obawiam sie ze z tym „uproszczeniem”będzie jak zwykle, czyli w praktyce sprawy ulegną dodatkowemu skomplikowaniu.

   • Agusto napisał(a):

    Też nie wierzę w owo uproszczenie. Skończy się tym, że ustawa spuchnie z 300 do 500 stron. A tak na marginesie, jeszcze do niedawna rozwój miał się opierać na najwyższych technologiach, takich wręcz kosmicznych, a tu premier na stolarzy teraz stawia 🙂 Chyba się Puszcza Białowieska nie ostoi 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *