Menu
 • Menu

  Upaństwowienie stoczni STX France, czyli najważniejsze są interesy Francji

  STX FranceW czwartek rząd Francji podjął decyzję o tymczasowym upaństwowieniu stoczni STX France w Saint Nazaire. Decyzja ma zapobiec przejęciu jej przez włoską firmę Fincantieri. Miało do niego dojść pod koniec tygodnia. Jednak władze francuskie ubiegły transakcję poprzez upaństwowienie zakładu. Ma to służyć zyskaniu na czasie w celu prowadzenia dalszych negocjacji. Paryż nie chciał też, by Włosi posiadali faktycznie większościowy pakiet akcji w strategicznie ważnej francuskiej stoczni.

  Jak pisze Polska Agencja Prasowa, komentarze francuskich mediów są w dużej mierze przychylne decyzji rządu. Komentarz telewizji BFM brzmiał: Liberalizm, Europa, wszystko pięknie, ale najważniejsze są strategiczne interesy Francji. (cytat za PAP). Również większość obserwatorów i wszystkie partie polityczne poparły decyzję.

  Sprawa stoczni STX France ciągnie się już od pewnego czasu. Jej koreański udziałowiec z powodu własnych problemów finansowych postanowił sprzedać akcje Włochom. Poprzedni rząd Francji zgodził się na sprzedaż. Państwo francuskie posiada teraz 33% udziałów w zakładzie. Część akcji miał kupić Fincantieri, natomiast część francuska fundacja z Triestu.

  Okazało się jednak, że fundacja jest powiązana z włoską firmą, więc władze postanowiły, że zrobią wszystko, by stocznia pozostała we francuskich rękach. Minister gospodarki Bruno Le Maire stwierdził nawet, że upaństwowienie zakładu ma na celu ochronę interesów strategicznych Francji. Decyzja ma być tymczasowa a negocjacje z Włochami będą wciąż prowadzone. Rząd chce przy okazji uzyskać większe gwarancje dotyczące zatrudnienia.

  Jak zareagowały media i politycy na wiadomość o upaństwowieniu stoczni STX France?

  Reakcja niemal wszystkich francuskich mediów i wielu polityków była pozytywna. Boris Vallaud z kancelarii byłego prezydenta Francji Francois Hollande’a, a obecnie deputowany z ramienia partii socjalistycznej powiedział, że przemysłowe i strategiczne znaczenie stoczni STX France jest wystarczającym powodem zainteresowania nią państwa francuskiego.

  Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Francois de Rugy również zgadza się z decyzją, nazywając ją „odpowiedzialną”. Dodatkowym argumentem na rzecz upaństwowienia był fakt posiadania części akcji koncernu Fincantieri przez Chińczyków. Istniała zatem obawa przejęcia przez nich – przy okazji zakupu zakładu – francuskiego know how.

  Na nietypowość całej sytuacji zwraca uwagę jako nieliczny Bertille Bayart z dziennika „Le Figaro”. Pisze on: Francja jest zdecydowanie dziwnym krajem. Jej rząd, uważany za najbardziej liberalny od dziesięcioleci, rozpoczyna mandat od upaństwowienia, którego nie chciała ani dyrekcja firmy, ani związki zawodowe. (cytat za PAP) Bayart zwraca również uwagę, że decyzję poparły zarówno ugrupowania prawicowe, jak i lewicowe.

  Mimo że stocznia STX France w Saint Nazaire posiada zamówienia na następne 10 lat, konieczne jest myślenie o jej dalszej przyszłości. Dlatego wielu obserwatorów francuskich zgadza się z koniecznością zaangażowania się rządu w proces jej rozwoju.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Jedna odpowiedź do “Upaństwowienie stoczni STX France, czyli najważniejsze są interesy Francji”

  1. Pajak napisał(a):

   Już tacy byli …sterowali tak , że brakło im papieru toaletowego

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *