Menu
 • Menu

  Umowa handlowa USA – Wielka Brytania okaże się trudniejsza niż sądzono

  Umowa handlowaWielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej będzie musiała ułożyć sobie na nowo stosunki gospodarcze z innymi krajami. Umowa handlowa z USA napotyka jednak pewne trudności. Jak pisze portal Money.pl, chodzi o kwestie ochrony zdrowia i ochrony konsumenta. Dotychczas sprawy umów międzynarodowych z krajami spoza Wspólnoty rozstrzygane były na poziomie Brukseli. Po Brexicie, jeśli Wielka Brytania nie podpisze szybko umów dwustronnych, może to negatywnie odbić się na jej gospodarce.

  Mimo stanowiska Komisji Europejskiej, która zabrania prowadzenia negocjacji handlowych do momentu opuszczenia Unii przez Zjednoczone Królestwo, umowa handlowa ze Stanami Zjednoczonymi jest już faktycznie negocjowana. W ubiegłym tygodniu spotkali się brytyjski sekretarz wymiany międzynarodowej Liam Fox i amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross. Planowane są również rozmowy z Australią, Nową Zelandią i Indiami.

  Prezydent Donald Trump wyraził już swoją nadzieję, na szybkie zakończenie negocjacji, które określił jako bardzo ważne dla obu stron. Jednocześnie oskarżył on Unię Europejską o stosowanie praktyk protekcjonistycznych.

  Niepowodzenie w negocjacjach z Brukselą stanowiłoby silny cios dla Londynu. W tej chwili do Unii Europejskiej trafia 44% brytyjskiego eksportu. Chociaż do Stanów Zjednoczonych Brytyjczycy wysyłają tylko 16%, to porozumienie z tym krajem może stanowić pewną alternatywę dla handlu z UE. Jednak może się okazać, że podpisanie porozumienia za Stanami Zjednoczonymi będzie trudniejsze, niż przypuszczano.

  Kiedy próbowano wprowadzić umowę o wolnym handlu między USA a Unią Europejską, na ulicach Londynu odbywały się masowe manifestacje jej przeciwników. Protestowano przeciwko potencjalnym zagrożeniom dla brytyjskiego rynku, napływowi żywności genetycznie modyfikowanej i obniżeniu standardów.

  Umowa handlowa z USA zagrożona przez drób i krowy

  Jak pisze portal Money.pl, problemem może okazać się chlorowanie mięsa drobiowego przez amerykańskich producentów. Amerykanie, by zaoszczędzić na procedurach sanitarnych, zanurzają mięso drobiowe w chlorze. Jeśli podpisana zostanie umowa handlowa, może to oznaczać, że mięso takie trafi na brytyjski rynek. Perspektywa powyższa poruszyła społeczeństwo Wielkiej Brytanii.

  Liam Fox twierdzi, że mięso nie stanowi zagrożenia, ale inni członkowie rządu w Londynie są odmiennego zdania. Podobne problemy dotyczą wołowiny. Amerykanie stosują do jej szybszej produkcji hormony wzrostu. Otwarcie rynku brytyjskiego na amerykańską żywność może też utrudnić handel z Unią Europejską, jeśli Bruksela uzna, że Londyn obniżył standardy produkcji.

  Nie ulega wątpliwości, że umowa handlowa USA i Wielkiej Brytanii będzie – jak pisze Money.pl – wzbudzać niechęć na Wyspach. Do przeciwników zaliczać się będą obrońcy praw konsumentów. Z drugiej strony, Londyn zmuszony jest dążyć do zawarcia porozumień handlowych z głównymi gospodarkami świata. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać umowa handlowa z Unią Europejską? Brak alternatyw uderzy w brytyjski handel zagraniczny.

  Źródło – Money.pl

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *