Menu
 • Menu

  Twój e-PIT – co musisz wiedzieć o nowej usłudze

  W 2019 roku po raz pierwszy uruchomiono usługę Twój e-PIT, która umożliwia elektroniczne złożenie rocznego zeznania podatkowego na podstawie wstępnie wypełnionego rozliczenia. Do końca stycznia Ministerstwo Finansów otrzymało prawie 23 mln dokumentów PIT-11, które składają pracodawcy informując o przychodach swoich pracowników oraz wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenia. Krajowa Administracja Skarbowa w oparciu o te dane udostępniła w systemie Twój e-PIT 23 mln wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37. Wszystko po to, by ułatwić podatnikom rozliczenie PIT i ograniczenie formalności do minimum.

  Główne założenia systemu Twój e-PIT

  Podstawowym założeniem usługi Twój e-PIT jest oszczędność czasu i bezpieczeństwo przesyłania danych do urzędu. Ministerstwo Finansów w dniu 15 lutego udostępniło dostęp do portalu, za pośrednictwem którego można obejrzeć gotowe zeznanie, a następnie wysłać je do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub potwierdzenia tożsamości przez wpisanie danych o przychodach za dwa ubiegłe lata. Warto w tym miejscu przemyśleć utworzenie Profilu Zaufanego i konta na Portalu Podatkowym, jeśli się go jeszcze nie posiada. Pozwoli nam to w przyszłości na załatwianie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Urzędnicy wierzą, że korzystanie z systemu zapobiegnie przesyłaniu błędnie wypełnionych deklaracji, ponieważ dane o dochodach są automatycznie importowane z bazy danych.

  Podatnik, który skorzysta z systemu Twój e-PIT, będzie mógł liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku, niż w przypadku dostarczenia deklaracji w formie fizycznej. Różnica w czasie wypłaty należności jest duża, bo przy rozliczeniu internetowym wynosi maksymalnie 45 dni, a przy standardowej procedurze składania deklaracji – nawet 3 miesiące.

  Czy korzystanie z usługi Twój e-PIT jest obowiązkowe?

  Fiskus podkreśla zalety nowego rozwiązania, jednak nie wymusza na podatnikach korzystania z niego. Tak jak w ubiegłych latach, deklaracje składane w formie papierowej i przesyłane za pomocą programów komputerowych, wciąż będą akceptowane. To szczególnie ważna informacja dla tych, którzy borykają się z problemami technicznymi z otworzeniem deklaracji w usłudze Twój e-PIT.

  Czy trzeba się zalogować, by zaakceptować zeznanie?

  Logując się do usługi Twój e-PIT, podatnik ma możliwość dokonać zmian w zeznaniu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Wszelkiego rodzaju ulgi, w tym odliczenia na dzieci, a także przekazanie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, należy wprowadzić ręcznie. Jeśli jednak podatnik nie chce modyfikować zeznania, nie musi się w ogóle logować do systemu – wówczas w dniu 30 kwietnia jego rozliczenie automatycznie zostanie przekazane do urzędu. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że wypłata ewentualnej nadpłaty podatku nastąpi w ciągu 45 dni licząc od daty złożenia, czyli od 30 kwietnia.

  Dane podatników i sposób ich przetwarzania

  Jak to możliwe, że system informatyczny gromadzi tak wrażliwe dane, jak informacje o dochodach? Czy to bezpieczne? Tego typu pytania zadaje sobie wielu podatników. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca od zawsze objęty jest obowiązkiem informowania urzędu o wynagrodzeniach wypłacanych swoim pracownikom. Teraz dane te zostały zebrane w bazie danych w celu usprawnienia procesu rozliczania się z przychodu. System informatyczny objęty jest odpowiednimi zabezpieczeniami i szyfrowanym połączeniem, dzięki czemu nie trzeba się martwić o to, że informacje o podatniku trafią w niepowołane ręce.

  Choć system został przygotowany w taki sposób, aby automatycznie dopasować takie dane, jak ulgi na dzieci, na podstawie informacji wprowadzonych w ubiegłych latach, to jednak warto samodzielnie zweryfikować ich poprawność. Trzeba też wiedzieć, że ulgę na dzieci urodzone w 2018 r. należy wprowadzić ręcznie – dopiero w kolejnych latach zostaną one automatycznie odnotowane w rozliczeniu. Koniec końców to podatnik, a nie Krajowa Administracja Skarbowa, ponosi odpowiedzialność za błędnie złożone zeznanie, dlatego dobrze jest dwukrotnie zastanowić się, czy nie miało się dodatkowych źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu oraz czy ma się prawo do skorzystania z wykazanych odliczeń.

  Twój e-PIT – najważniejsze informacje

  Podsumowując, usługa Twój e-PIT niesie ze sobą wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • oszczędność czasu podatnika,
  • gwarancja poprawności danych o przychodach,
  • możliwość złożenia zeznanie bez wychodzenia z domu,
  • łatwe rozliczenie wspólnie z małżonkiem,
  • dostęp do zeznań podatkowych z ubiegłych lat,
  • krótszy termin na zwrot podatku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *