Menu
 • Menu

  Tunel pod Świną połączy wyspy Wolin i Uznam

  Tunel pod ŚwinąTunel pod Świną to ułatwienie, na które czekali zarówno mieszkańcy Świnoujścia, jak i licznie odwiedzający to miasto turyści. 28 kwietnia 2017 roku podpisana została umowa o dofinansowaniu inwestycji z funduszy unijnych. Świna jest cieśniną, która oddziela dwie części Świnoujścia położonego na wyspach Wolin i Uznam.

  W uroczystości podpisania umowy wziął udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

  Połączenie drogowe między obiema częściami miasta ma powstać do końca 2021 roku. Jego częścią będzie tunel pod dnem Świny o długości 1,76 kilometra. Wartość całej inwestycji przekroczy 912 mln zł. Środki unijne przeznaczone na realizację połączenia przekroczą natomiast 775 mln zł.

  W tej chwili zachodnia część Świnoujścia, gdzie mieszka 80% mieszkańców i gdzie znajduje się centrum miasta, nie ma połączenia drogowego z resztą kraju. Dworzec PKP znajduje się natomiast we wschodniej części. Obie łączy przeprawa promowa obsługiwana przez dwa promy – Bielik i Karsibór, które kursują co 20 minut.

  Jak powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk:

  Po wielu latach oczekiwania przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie mieszkańców.

  Środki na inwestycję przekazane zostały w ramach konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Tunel pod Świną to jedna z 27 inwestycji, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu zakończonego w kwietniu 2016 roku. Ze względu jednak na dużą wartość przedsięwzięcia ostateczną zgodę musi wyrazić jeszcze Komisja Europejska.

  Miasto podpisało też umowę o zastępstwie inwestycyjnym z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która będzie realizować inwestycję wraz z Miastem Świnoujście. GDDKiA zajmie się realizacją budowy, a miasto jej finansowaniem.

  Tunel pod Świną w fazie przetargu na projekt

  W tej chwili trwa procedura przetargowa na projekt i budowę tunelu. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 14 uczestników. Rozpoczęcie II etapu ma mieć miejsce w II kwartale 2017 roku. Podpisanie umowy na realizację zaplanowano na przełom 2017 i 2018 roku. Natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na grudniu 2021 roku.

  Obecna przeprawa promowa nie zapewnia wystarczającej przepustowości, co wiąże się z długim czasem oczekiwania na promy. Ponadto jednostki są wrażliwe na zmieniające się warunki atmosferyczne.

  W ramach inwestycji zostanie wykonany jednorurowy tunel o średnicy 12 metrów wykonany w technologii tarczy drążonej TBM (Tunnel Boring Machine). Przebiegać będzie przez niego dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m. Poniżej jezdni znajdzie się galeria ewakuacyjna.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Jedna odpowiedź do “Tunel pod Świną połączy wyspy Wolin i Uznam”

  1. Pajak napisał(a):

   Cieszą takie decyzje i inwestycje. Warto tu jednak napomnieć że nie warto kochać polityków. Tak zwana ściana wschodnia sztandar PiSu stał się pośmiewiskiem inwestycyjnym . Zablokowanie budowy S74 Rzeszów -Kielce-Łódź , Slimaczenie sie Rzeszów -Lublin-Warszawa. Jakiś dziwny stwór państw nadbałtyckich Via Baltica istnieje tylko w wirtualnych mediach. Głosowaliscie na PiS to jak emerytom już dziękujemy ….

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *