Menu
 • Menu

  Trwałość urządzeń ma się zwiększyć. Tego chce Parlament Europejski

  Trwałość urządzeńTrwałość urządzeń często irytuje użytkowników. Można zauważyć, że od lat jakość różnych sprzętów pogarsza się. Jeszcze bardziej irytuje, że sprzętów takich nie da się naprawić, a wymiana żarówki w samochodzie wymaga niekiedy wizyty w serwisie. Posłowie do Parlamentu Europejskiego postanowili z tym skończyć. Chcą oni zmusić firmy do sprzedaży urządzeń i oprogramowania wysokiej jakości. Produkty mają być ponadto łatwe do naprawiania i ulepszania.

  Parlament Europejski przeciwstawił się sztucznemu skracaniu cyklu życia produktów i zawyżaniu cen części zamiennych. Według europosłów problemem powinny zająć się: Komisja Europejska, rządy krajów unijnych i wreszcie sami producenci.

  Jak powiedział sprawozdawca Pascal Durand: Musimy przywrócić możliwość reperacji wszystkich urządzeń znajdujących się na rynku, musimy zapewnić, że baterie nie są przyklejane, lecz przykręcane, żeby nie trzeba było wyrzucać telefonu, w którym zniszczona jest tylko bateria. Musimy upewnić się, że konsumenci wiedzą, jak długo urządzenia będą działać i jak można je naprawić.

  Jak zmusić producentów, by zwiększali trwałość urządzeń?

  Parlament Europejski chce, by firmy tworzyły trwałe produkty i możliwe do zreperowania. Ma temu służyć wprowadzenie kryterium minimalnej odporności dla wszystkich kategorii produktów. Dbałość o żywotność sprzętu ma rozpoczynać się już na etapie projektowania.

  Inny postulat to wprowadzenie przepisów dotyczących łatwości naprawy urządzeń. Ma temu służyć regulacja mówiąca, że jeśli naprawa będzie trwać dłużej niż miesiąc, gwarancja na urządzenie powinna być wydłużona o okres naprawy.

  Według PE państwa członkowskie powinny zachęcać własny przemysł, by dbał o trwałość urządzeń oraz możliwość ich łatwej naprawy. Rządy europejskie powinny wspierać naprawy i sprzedaż z drugiej ręki. Ma to sprzyjać powstawaniu dodatkowych miejsc pracy i powodować redukcję produkcji odpadów.

  Jakiekolwiek części dowolnego produktu – chodzi na przykład o baterie lub żarówki LED – nie powinny być montowane trwale do urządzenia. Wyjątek mają stanowić przypadki, gdy montaż na stałe podyktowany jest względami bezpieczeństwa.

  Parlamentarzyści pomyśleli również o częściach zamiennych. Mają one być powszechnie dostępne. Ich cena powinna być współmierna do rodzaju i cyklu życia produktu.

  Planuje się również wprowadzenie w całej Unii Europejskiej definicji „sztucznego skracania cyklu życia produktów”, oraz wprowadzenie metod wykrywania go. Wprowadzone mają być również działania zniechęcające producentów do stosowania podobnych praktyk .

  Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do stworzenia „dobrowolnego europejskiego znaku jakości”. Ma on potwierdzać takie cechy jak: trwałość, ekologia, możliwość modernizacji, wreszcie łatwość naprawy. Posłowie zaproponowali stworzenie tzw. „licznika zużycia” mierzącego trwałość urządzeń. Dotyczyć to ma głównie produktów konsumpcyjnych takich jak sprzęt gospodarstwa domowego. Rozwiązanie takie służyć będzie dostarczeniu konsumentom wiedzy o tym, jak długo urządzenie pozostanie sprawne?

  Za rezolucją Parlamentu Europejskiego głosowało 667 posłów, przeciwko 32, przy 2 wstrzymujących się.

  Źródło – Parlament Europejski Serwis Prasowy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *