Menu
 • Menu

  Trump w Pekinie – podpisano umowy na 253 miliardy dolarów

  Trump w PekiniePodczas rozmowy amerykańskiego prezydenta z przewodniczącym ChRL spotkali się również przedstawiciele biznesu. Kiedy Donald Trump w Pekinie rozmawiał o Korei z Xi Jinpingiem, podpisano umowy warte w sumie 253 mld USD. Komentatorzy podkreślają, że wiele z umów i tak zostałoby zawartych, ale Chińczycy czekali z ich podpisaniem specjalnie na przyjazd przywódcy USA, by zwiększyć rangę tej wizyty. Część z nich ma zresztą bardzo ogólny i niewiążący charakter.

  Między innymi producent sprzętu telekomunikacyjnego Qualcomm podpisał 3 umowy z chińskimi producentami telefonów o „długoterminowej współpracy” na kwotę 12 mld USD. Boeing natomiast zawarł „ogólne porozumienie o warunkach sprzedaży” warte 37 mld USD. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących tej umowy.

  Wśród umów znalazły się porozumienia dotyczące: technologii telekomunikacyjnych, eksploatacji złóż gazu ziemnego na Alasce, produkcji silników do samolotów, handlu soją, oraz współpracy w branży motoryzacyjnej. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, chiński minister handlu Zhong Shan określił skalę podpisanych umów mianem „cudu”.

  Deficyt w handlu jednym z głównych problemów, o których mówił Donald Trump w Pekinie

  Jak pisze PAP – Trump w Pekinie podczas konferencji prasowej po raz kolejny mówił o olbrzymim deficycie w handlu zagranicznym z Chinami. Określił wzajemną wymianę jako „jednostronną i niesprawiedliwą”. Jednak – jak stwierdził – nie Chiny ponoszą za to odpowiedzialność, lecz poprzednie administracje amerykańskie.

  Amerykański prezydent zaapelował po raz kolejny o zniesienie chińskich restrykcji dotyczących dostępu do tamtejszego rynku firm działających w niektórych branżach. Chodzi między innymi o energetykę.

  W odpowiedzi przewodniczący Xi zapewnił, że w jego kraju będą kontynuowane reformy, których celem jest dalsze otwarcie tamtejszej gospodarki dla zagranicznego biznesu. Dotyczy to również przedsiębiorstw amerykańskich. Zaapelował natomiast o większe otwarcie ze strony Stanów Zjednoczonych na eksport do Chin technologii cywilnych.

  Jak zauważa cytowana przez PAP agencja Reutera, Chińczycy zadbali o to, by Trump mógł pochwalić się sukcesem wizyty. Z drugiej jednak strony nie udało się rozwiązać żadnych z długoterminowych problemów związanych z handlem między obydwoma krajami. Reuters do problemów zalicza między innymi cyberbezpieczeństwo, czy tworzenie komórek Komunistycznej Partii Chin w zagranicznych firmach działających w Państwie Środka.

  Na konferencji nie mówiono nic o prawach człowieka, konflikcie na Morzu Południowochińskim, czy blokowaniu amerykańskich serwisów społecznościowych w Chinach. Spotkanie, jakie odbył Trump w Pekinie, skomentował on na swoim Twitterze.

  Jak podaje PAP, napisał, że było to „piękne przyjęcie” oraz że zarówno prezydent, jak i jego żona nigdy go nie zapomną. Komentatorzy podkreślaną, że faktycznie Trump w Pekinie został przyjęty z honorami, jakich nie było dane dostąpić żadnemu innemu amerykańskiemu przywódcy.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *