Menu
 • Menu

  Transformator energetyczny – dlaczego jest tak ważnym elementem farmy fotowoltaicznej?

  transformatory żywiczne

  W Polsce wraz z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) rozpoczął się na szeroką skalę proces budowy farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie całego kraju.

  Wielu producentów transformatorów takich jak ALTRAFO czy SIEMENS wprowadziło specjalne serie transformatorów dedykowane do fotowoltaiki, oznaczone jako seria PV. Od kilku lat są one z sukcesem montowane również w Polsce i zbierają jak najlepsze opinie wśród projektantów i inwestorów.

  Transformatory żywiczne Altrafo – dlaczego warto z nich korzystać?

  transformatory żywiczneGłówną ich zaletą jest zastosowanie wzmocnionego, większego i odpornego na działanie wyższych harmonicznych rdzenia ferromagnetycznego w transformatorze. Jednostki te mogą pracować przeciążone trwale do 110% w trudnych warunkach nasłonecznienia bez ryzyka uszkodzenia czy przegrzania. Dodatkowo transformatory żywiczne ALTRAFO posiadają specjalne ekrany elektrostatyczne niezbędne przy zastosowaniu w układach z inwerterami.

  Co więcej, transformatory żywiczne ALTRAFO stanowią też opłacalną inwestycję.  Wprowadzony system aukcyjny gwarantuje duże wsparcie nie tylko inwestorom planującym budowę farm wiatrowych o mocach do 1GW, ale otwiera także szansę przed inwestorami planującymi budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocach do 1MW. Tylko w tym roku planowane jest uzyskanie kilkuset MW energii odnawialnej z samych elektrowni PV.

  Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce

  Same elektrownie fotowoltaiczne nie są czymś zupełnie nowym w naszym kraju. Pierwsze duże farmy PV powstały już kilka lat temu. Dzięki temu polscy inwestorzy, a przede wszystkim wykonawcy i instalatorzy, posiadają już spore doświadczenie w doborze i montażu wszystkich elementów składających się na instalację fotowoltaiczną. Dużą wagę przykłada się do samych paneli fotowoltaicznych oraz do elementów konstrukcyjnych i okablowania, natomiast niewiele mówi się o tak istotnym elemencie jak transformator SN/nn. Należy pamiętać, że jest to kluczowy element stacji transformatorowej przy farmie PV, w głównej mierze odpowiedzialny za przesył energii elektrycznej.

  Działanie transformatorów

  Cały problem z zamianą energii słonecznej na elektryczną i przesłaniem jej do sieci dystrybucyjnej o napięciu przemiennym, nie polega jedynie na jej przetworzeniu przez panele fotowoltaiczne. Ogromną pracę wykonują inwertery, które najprościej mówiąc, zmieniają napięcie stałe na przemienne. Jednak nie jest to tak doskonałe urządzenie − mimo zastosowania wielu nowoczesnych rozwiązań nadal wprowadza wiele zakłóceń do sieci dystrybucyjnej.

  Tak przetworzona energia elektryczna musi być dalej zamieniona z niskiego na średnie napięcie przez wspomniany wcześniej transformator SN/nn i wprowadzona do sieci energetycznej. Transformator narażony jest więc nie tylko na spore zmiany obciążenia wynikające z charakterystyki pracy takiej farmy (dni słoneczne, pochmurne, dzień, noc, itp.), ale przede wszystkim musi być odporny na odkształcone napięcie wytworzone przez inwertery.

  Nie bez znaczenia są też wyższe harmoniczne powstające w tym procesie i ich wpływ na magnesowanie się rdzenia transformatora, czego efektem jest gwałtowny wzrost temperatury transformatora i jego przegrzewanie się. Jeśli dołożymy do tego upalne dni tego lata, w których przetwarza się najwięcej energii słonecznej, to transformator schowany w betonowej komorze stacji z grawitacyjną wentylacją ma bardzo trudne warunki pracy. Najczęstszym błędem jest zastosowanie w takim przypadku w farmie fotowoltaicznej zwykłego transformatora dystrybucyjnego. W takich warunkach o wiele lepiej sprawdzą się transformatory żywiczne. Ponad trzydziestoletnie doświadczenie kadry inżynierskiej w fabryce ALTRAFO przekłada się na jakość i wytrzymałość ich produktów. Na stronie http://www.altrafopolska.pl/transformatory-zywiczne można dowiedzieć się więcej o parametrach tych transformatorów oraz ich budowie.

  Transformatory Altrafo – trwałość na lata

  Decydując się na taką inwestycję, jaką stanowi transformator, należy rozważyć czy warto na nim oszczędzać skoro jego awaria, wynikająca ze szczególnie trudnych warunków pracy, może wyłączyć cały obiekt z użytkowania na długie miesiące. Takie transformatory nie są przecież tak łatwo dostępne jak wymienne i powszechnie stosowane panele fotowoltaiczne czy inne elementy instalacji PV. Nie warto więc stosować tańszych zamienników transformatorów PV, które na pewno nie sprawdzą się w krytycznych warunkach pracy w dni pełne słońca przy temperaturze przekraczającej 30oC. Transformatory żywiczne Altrafo gwarantują sprawne działanie nawet w trudnych warunkach. Dzięki temu nie trzeba obawiać się awarii i można uniknąć związanych z nią strat finansowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *