Menu
 • Menu

  Toksyczne zabawki zniszczone po kontroli

  Toksyczne zabawkiToksyczne zabawki wciąż pojawiają się na polskim rynku. Ponad 30 tysięcy sztuk zostało zniszczonych po kontroli przeprowadzonej przez: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Krajową Administrację Skarbową (KAS) oraz Inspekcję Handlową (IH). Zabawki zawierały zbyt duże ilości toksycznych ftalanów. Aż 700 tysięcy wyrobów nie spełniało natomiast innych wymogów.

  Jak powiedział we wtorek wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak, akcja pokazała jak bardzo potrzebna jest koordynacja działań różnych służb w celu ochrony konsumentów – pisze Polska Agencja Prasowa. Walczak zapowiedział też, że podobne akcje będą przeprowadzane również w przyszłości, by toksyczne zabawki nie trafiały na polski rynek.

  Kontrolą objęto prawie 1,5 miliona zabawek, z czego 30 tysięcy sztuk musiało zostać zniszczonych, ponieważ stanowiły potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci. Szczególnie dzieci są zagrożone niebezpieczeństwem spowodowanym obecnością w różnych produktach szkodliwych substancji. Dlatego zabawki, artykuły higieniczne i ubranka podlegają systematycznej kontroli – oświadczył Walczak.

  Dane po przeprowadzeniu wspólnej kontroli trzech służb okazały się szokujące. Spośród 1,5 miliona przebadanych zabawek przywiezionych w 140 przesyłkach aż 700 tysięcy nie spełniało wymogów. W części z nich przekroczona została maksymalna zawartość ftalanów. Inne natomiast nie posiadały oznakowania lub dokumentacji potwierdzającej, że zabawki wyprodukowano stosując konieczne procedury.

  Jak pisze PAP, prezes UOKiK Marek Niechciał podkreślił, że dzięki podobnym kontrolom i współpracy między różnymi instytucjami państwowymi na rynek trafiać będą zabawki, które nie zagrażają zdrowiu dzieci.

  Toksyczne zabawki mogły powodować uszkodzenia nerek, astmę i inne choroby

  Estry kwasu ftalowego zwane ftalanami używane są do zmiękczania plastiku i nadawania mu elastyczności. Ich stężenie nie może przekraczać 0,1%. Jak pisze PAP, wyższa zawartość związku stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Związek chemiczny powoduje uszkodzenia nerek, astmę i nowotwory. Kontakt z tymi substancjami we wczesnym dzieciństwie może w wieku dorosłym wywoływać zaburzenia płodności.

  Najczęściej ftalany występują w miękkich zabawkach. Szczególnie dotyczy to zabawek przeznaczonych do kąpieli, ale również miękkich, plastikowych zwierząt i lalek. Kontrolerzy typowali więc tego typu wyroby do badania laboratoryjnego. W sumie przebadano 55 próbek. Aż w 25 z nich stwierdzono przekroczenie normy.

  W części z próbek zawartość ftalanów przekraczała nawet kilkaset razy dopuszczalną wartość. Wszystkie 25 zakwestionowanych próbek pochodziło z produktów chińskich. W najbardziej skażonej zabawce stężenie niebezpiecznej substancji wyniosło aż 29% (0,1% stanowi normę).

  Wszystkie toksyczne zabawki zostały zniszczone przez urzędników celnych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił ponadto 10 produktów do unijnego systemu RAPEX, który zawiera informacje o niebezpiecznych produktach. Kolejne 15 wyrobów zostanie zgłoszonych do systemu w najbliższym czasie.

  Toksyczne zabawki ciągle pojawiają się na rynku

  Na co dzień kontrolą zabawek zajmuje się Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK. W latach 2013 – 2017 przebadano laboratoryjnie 813 próbek różnych zabawek. W 28% (230 próbek) wykryto zbyt wysoki poziom ftalanów. Dla przykładu w gumowym dinozaurze wykryto aż 46% niebezpiecznej substancji a w pegazie z latarką 37%.

  W latach 2013 – 2017 wydano też 142 decyzje dotyczące wycofania ze sklepów niebezpiecznych wyrobów. W sumie wycofano ze sprzedaży 74,5 tysiąca sztuk niebezpiecznych produktów. Można zadać sobie jednak pytanie, ilu rodziców w tym czasie zdążyło już kupić toksyczne zabawki?

  Trzeba więc zwracać szczególną uwagę, czy kupowany produkt jest bezpieczny? Istnieje łatwy dostęp do tego typu informacji. Osoby zainteresowane, mogą łatwo uzyskać je przez Internet. Lista zabawek przebadanych w łódzkim laboratorium UOKiK znajduje się bowiem na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Ostatnia wspólna akcja UOKiK, KAS i IH stanowiła część większej kontroli przeprowadzonej na terenie krajów Grupy Wyszehradzkiej. Polska, Węgry, Czechy i Słowacja wspólnie postanowiły walczyć z niebezpiecznymi zabawkami, które sprowadzane są spoza obszaru Unii Europejskiej.

  Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Polska. Jeszcze w 2016 roku nasz kraj wysunął propozycję przeprowadzenia wspólnej kontroli. W efekcie połączone służby we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej dokonały sprawdzenia, którego celem była ochrona rynku europejskiego przed produktami zawierającymi przekroczone normy zawartości ftalanów. W Polsce kontrola miała miejsce we wrześniu 2017 roku.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *