Menu
 • Menu

  Terroryzm – czy turyści przestaną przyjeżdżać do Europy?

  terroryzmJak można przeczytać na stronie internetowej telewizji CNN, terroryzm może skłonić turystów do ponownego przemyślenia ich planów podróży do Europy. Kraje europejskie doświadczyły ostatnio całej serii zamachów terrorystycznych. Poniedziałkowy atak w Manchesterze podczas koncertu Ariany Grande, w wyniku którego zginęły 22 osoby w tym dzieci, był największym zamachem w Wielkiej Brytanii od 2005 roku.

  Chociaż policja twierdzi, że zamachowiec działał sam, badane są jego potencjalne związki i innymi spiskowcami. Do zamachu przyznało się bowiem ISIS. Specjaliści związani z turystyką uważają, że atak terrorystyczny w Manczesterze miał duże oddziaływanie psychologiczne na ludzi. Wywołał on poczucie, że świat jest groźniejszy i mniej przyjazny, niż sądzili dotychczas.

  Turyści mogą żywić przekonanie, że w Europie dzieją się złe rzeczy i nie powinno się tu podróżować. Dwa miesiące wcześniej miał miejsce atak w Londynie. Wtedy terrorysta taranował samochodem przechodniów na moście blisko siedziby brytyjskiego parlamentu. Ofiar mogło być więcej, ale na szczęście napastnik został zastrzelony przez ochroniarza jednego z posłów.

  Europa staje się miejscem coraz bardziej niebezpiecznym. Ofiarami ataków padły w czasie ostatnich dwóch lat: Berlin, Bruksela, Paryż i Nicea. Według CNN turyści amerykańscy zaczynają bać się coraz bardziej tu przyjeżdżać.

  Terroryzm odpowiada za spadek liczby turystów

  Liczba turystów odwiedzających Francję spadła w 2016 roku o 4%. Po raz pierwszy również liczba turystów odwiedzających całą Europę Zachodnią zmniejszyła się. Stało się tak, mimo że turystyka na świecie przeżywa okres wzrostu. Mimo spadku liczby odwiedzających Europę, Brytyjczycy radzili sobie jak dotąd całkiem dobrze. W I kwartale 2017 roku Wielką Brytanię odwiedziło 8 milionów osób. Oznacza to wzrost o 18%.

  Niski kurs funta zapewniał niższe koszty pobytu dla cudzoziemców. Eksperci przewidują, że atak w Manczesterze nie powstrzyma wzrostu liczby turystów. Wzrost ten będzie jednak niższy. Zamiast wzrostu o 5,1% liczby turystów spodziewany jest wzrost o 4,9%. Oznacza to, że Wyspy odwiedzi o 100 tysięcy niej osób, niż przewidywano przed atakiem.

  Departament Stanu USA ostrzega swoich obywateli odwiedzających Europę, by zachowali szczególną ostrożność zwłaszcza w miejscach najczęściej odwiedzanych. Jak terroryzm wpłynie na turystykę w Wielkiej Brytanii, zależeć będzie od reakcji władz tego kraju na poniedziałkowe wydarzenia. Turyści bowiem będą oczekiwać pewności, że ich podróż okaże się bezpieczna.

  Nie ulega jednak wątpliwości, że drugi już atak w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie trzech miesięcy może zwiększyć obawy przed podróżowaniem do tego kraju. Chociaż spadek liczby turystów krótkoterminowo jest niewielki, to w dłuższym czasie może okazać się, że straty spowodowane przez terroryzm mogą być bardzo znaczące dla turystyki a przez to dla całej gospodarki.

  Źródło – CNN

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *