Menu
 • Menu

  Tencent droższy od Facebooka

  TencentChociaż Facebook jest w Chinach blokowany, nie dla wszystkich jest to powód do zmartwienia. Na pewno cieszy się Ma Huateng założyciel Tencent Holdings Limited. Firma właśnie wyprzedziła Facebooka pod względem wartości. Sam Ma Huateng znany też jako Pony Ma, posiadacz majątku szacowanego na 48 miliardów USD właśnie został najbogatszym człowiekiem w Chinach.

  Tencent – operator komunikatora WeChat pobił Facebooka pod względem kapitalizacji. Znalazł się jednocześnie na 5 miejscu wśród największych spółek na świecie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, na giełdzie w Hongkongu Tencent osiągnął kapitalizację na poziomie 528 miliardów USD. Facebook natomiast wart jest 522 miliardy USD.

  Tencent jest pierwszą chińska spółką – pisze “Rzeczpospolita” – która przekroczyła barierę 500 miliardów USD. Eksperci przewidują jednak dalszy wzrost wartości jej akcji. Spółka powstała w listopadzie 1998 roku. Zajmuje się obsługą portali społecznościowych, działalnością w branży rozrywkowej, obsługą płatności elektronicznych i innymi usługami związanymi z Internetem. Chiński koncern posiada swoje udziały również w zachodnich firmach między innymi jest udziałowcem Tesli.

  Po ukończeniu Uniwersytetu Shenzhen w 1993 roku, Ma Huateng pracował w firmie obsługującej pagery. Jego przydomek Pony (kucyk) powstał od nazwiska, które w dosłownym tłumaczeniu znaczy “koń“. Po pięciu latach pracy przy pagerach postanowił on zająć się komunikatorami działającymi w Internecie. Tak powstała firma Tencent, która w ciągu 19 lat znalazła się pośród największych światowych spółek i jest największą firmą w Chinach, pokonawszy właśnie koncern Alibaba Group.

  Tencent zaczynał od kopiowania zachodnich rozwiązań

  Początkowo firmę oskarżano o kopiowanie gotowych rozwiązań i wprowadzanie ich na chiński rynek. Wkrótce jednak jedno rozwiązanie uczyniło z firmy światowego lidera w dziedzinie komunikacji internetowej. Aplikacja WeChat dla telefonów komórkowych uważana jest za najbardziej zaawansowany technologicznie produkt w swojej klasie.

  Posiada ona obecnie prawie miliard użytkowników. Obok przesyłania wiadomości pełni rolę wyszukiwarki i portalu społecznościowego. Umożliwia również dokonywanie płatności i robienie zakupów online. Aplikacja miała szansę zaistnieć w 2011 roku dzięki wsparciu ze strony chińskiego rządu i w ciągu zaledwie 1 roku zyskała swoje pierwsze 100 milionów użytkowników.

  Tencent prowadzi również ogromną siec sprzedaży internetowej, której wartość w 2016 roku osiągnęła 10 miliardów USD. Sam Ma posiada obecnie zaledwie 8,5% udziałów w spółce. Wartość akcji zwiększyła się jednak dwukrotnie w ciągu ostatniego roku. W tym samym czasie również dwukrotnie zwiększyła się wartość jego majątku. Jest on również bardzo hojnym filantropem. W ubiegłym roku ofiarował w sumie 2 miliardy dolarów na różne programy miedzy innymi związane ze służbą zdrowia i edukacją.

  Miliarder angażuje się również w życie polityczne Chin. Jest nawet członkiem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *