Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Szkolenia, kursy, uprawnienia – niezbędnik operatora maszyn

Posiadając firmę budowlaną warto zadbać, aby pracownicy byli prawidłowo wyszkoleni. Dzięki temu zatroszczymy się o bezpieczeństwo pracy, a nasza firma będzie funkcjonowała efektywniej dzięki wyspecjalizowanej kadrze.

Uprawnienia to rzecz niezbędna przy pracy z wykorzystaniem maszyn technicznych. Każdy operator musi nauczyć się do perfekcji, takich czynności jak:

  • podnoszenie i opuszczanie wideł
  • przechylanie masztu w dwie strony – od siebie i do siebie
  • przesuwanie wideł w prawą lub lewą stronę
  • pozycjonowanie wideł, czyli zmiana ich rozstawu

W Polsce podział wózków jezdniowych reguluje norma „PN=-77/M-78110”, dzieląca te urządzenia ze względu na trzy kryteria – rodzaj napędu, typ cechy eksploatacyjnej oraz sposób kierowania. Wyróżniamy zatem:

  • Napędy – elektryczne, akumulatorowe, benzynowe oraz dieslowe
  • Typy – naładowne, podnośnikowe, unoszące, ciągnikowe lub specjalne
  • Sposoby kierowania – podestowe, prowadzone, z fotelem i zdalnie sterowane

W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych Urząd Dozoru Technicznego stosuje podział na trzy kategorie:

  • III WJO – dla wózków jezdniowych podnośnikowych (prowadzonych i zdalnie sterowanych), która posiadają dowolny napęd. Kategoria ta nie posiada żadnych ograniczeń wysokościowych.
  • II WJO – dla wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych i ze zmiennym wysięgiem. W tej kategorii, także nie ma ograniczeń w kwestii napędu oraz wysokości. Dodatkowo limity nie obejmują udźwigu. Szkolenie II WJO obejmuje uprawnienia kategorii II WJO.
  • I WJO – dla wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych, czyli takich które posiadają zmienny wysięg jak ładowarki teleskopowe lub operator podnoszony jest z ładunkiem. Szkolenie to obejmuje zakres kategorii II WJO i III WJO, więc są to najbardziej kompleksowe uprawnienia.

Wraz z końcem okresu urlopowego wiele firm organizuje cykl szkoleń w różnych miastach Polski. Przed przystąpieniem do kursu pamiętać jednak trzeba, aby posiadać kopię aktualnych badań lekarskich do pracy na wózkach jezdniowych lub urządzeń transportu bliskiego (UTB). Dodatkowym warunkiem zapisania się na szkolenie jest oczywiście wypełnienie wniosku.

Warto już teraz pomyśleć o zbliżających się szkoleniach, ponieważ liczba miejsc zawsze jest ograniczona. Jak w każdej branży – doświadczenie połączone z wiedzą procentuje. Posiadanie specjalizowanych pracowników to prawdziwy skarb. Warto w nich inwestować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.