Menu
 • Menu

  Systemy logistyczne w magazynach

  Dzięki działającemu efektywnie systemowi logistycznemu, produkcja i transport towarów w przedsiębiorstwie przebiegają sprawnie i bezwypadkowo. Jednym z ważnych obszarów logistyki jest magazynowanie, czyli składowanie i czasowe przechowywanie towarów. Systemy magazynowania różnią się w zależności od rodzajów regałów zastosowanych do przechowywania towarów.

  Systemy składowania z wykorzystaniem wózków jezdniowych

  Jeżeli podstawowym środkiem transportu wewnątrzmagazynowego są wózki widłowe (np. wózek elektryczny albo benzynowy), towar w magazynie powinien być składowany na regałach standardowych lub regałach push-back.

  Regały standardowe na ogół są wysokie i przystosowane do składania na nich towaru na paletach. Można ustawiać je w pojedyncze lub podwójne rzędy. Z alejki, która rozdziela kolejne szeregi regałów, jest dostęp do każdej palety.

  Regały push-back zbudowane są tak, że można ładować i rozładowywać je tylko z jednej strony według zasady LIFO (last in, first out), zgodnie z którą towary, które zostały załadowane jako ostatnie, powinny opuścić półkę jako pierwsze. Dzięki zamontowanym w nich łożyskom towar przepływa na pierwsze wolne miejsce.

  Systemy składowania z wykorzystaniem układnicy magazynowej

  Układnica magazynowa jest rodzajem dźwigu, który wykorzystuje się do transportu towarów w magazynie i układania go na regałach. Układnice mogą obsługiwać jeden lub więcej korytarzy międzyregałowych. Mogą one poruszać się w pionie i w poziomie. Działają na napęd elektryczny. Układnicą steruje znajdujący się w kabinie operator. Jej wykorzystywanie w magazynie wymaga zastosowania w nim regałów typu double-deep. Taki regał pozwala na składowanie towaru na podwójnej głębokości i dostęp do dowolnej palety w dowolnym momencie.

  Uniwersalne systemy składowania w magazynie

  Niezależnie od tego, jaki środek transportu jest stosowany w magazynie (wózek jezdniowy czy układnica), można wykorzystywać w nim regały typu drive-in oraz regały przepływowe.

  Regały przepływowe wyposażone są w łoża rolkowe, dzięki którym palety z towarem umieszczone na regale same przesuwają się kolejno do końca półki. Taki przepływ palet umożliwia przejrzyste składowanie towaru na zasadzie FIFO (first in, first out), zgodnie z którą towary, które przyszły do magazynu jako pierwsze, powinny też jako pierwsze go opuścić.

  Regały drive-in, inaczej regały wjezdne, stosuje się w magazynach, w których jest mało miejsca. Wózek lub suwnica mogą wjechać w ich przypadku także w przestrzenie, w których składowany jest towar. Takie regały nie dają dostępu do każdej palety, dlatego stosuje się je przede wszystkim przy składowaniu towarów o dużej rotacji.

  3 odpowiedzi na “Systemy logistyczne w magazynach”

  1. kowal pisze:

   Pracowałem w magazynie gdzie za wózek widłowy służyła drabina

  2. breyson pisze:

   A jakie przenośniki polecacie do magazynu, gdzie transportuje się raczej lekkie produkty, czesto sypkie? Rolkowe się nadadzą?

  3. Kamil Kot pisze:

   Drabina zamiast wózka widłowego ?
   ja myślałem że to już nigdzie się nie zdarza! teraz nawet za gorsze idzie kupić wózek widłowy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *