Menu
 • Menu

  System podatkowy w USA – największe zmiany od ponad 30 lat

  System podatkowy w USAAmerykański Senat przyjął w sobotę ustawę zmieniającą system podatkowy w USA. Wcześniej swoje zmiany przegłosowała Izba Reprezentantów. Ustawa senacka została przyjęta stosunkiem głosów 51 za do 49 przeciw. Głosowanie stanowiło duży sukces prezydenta Trumpa. Musiał on jednak pójść na znaczne ustępstwa, by przekonać niezdecydowanych kongresmenów. Jednym z ustępstw było umożliwienie odliczania od podstawy podatków federalnych do 10 tysięcy USD lokalnych i stanowych podatków od nieruchomości.

  Przy okazji uchwalania ustawy zniesiono obowiązek posiadania ubezpieczenia medycznego. Oznacza to odejście od podstawowej zasady wprowadzonej przez system medyczny zwany „Obamacare”. W ramach nowych przepisów ma też zostać uproszczony kodeks podatkowy. Liczy on obecnie 70 tysięcy stron, co daje 140 tomów książek po 500 stron każda.

  Ustawa Senatu różni się jednak od wersji przegłosowanej przez Izbę Reprezentantów. Obie ustawy przewidują redukcję podatków dochodowych od korporacji i osób indywidualnych, jednak redukcja tych ostatnich będzie obowiązywać do 2025 roku. Podatek od korporacji zmniejszy się z 30% do 20%.

  Największą różnicę między obydwoma rozwiązaniami stanowi brak rezygnacji z „Obamacare” w wersji izby niższej. Porównanie obu projektów potrwa jednak jeszcze kilka dni. Nawet wielu senatorów nie zdążyło się zapoznać z projektem liczącym 479 stron – pisze Polska Agencja Prasowa. Dodatkowo do ustawy zgłoszono szereg poprawek.

  Reformując system podatkowy w USA, Senat dokonał zmian innych przepisów

  Niektóre z poprawek senatorów nie miały nic wspólnego z podatkami – pisze PAP. Senatorowie umieścili na przykład w projekcie klauzulę umożliwiająca eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie parku narodowego Arctic National Wildlife Refuje na Alasce.

  Ustana zmieniająca system podatkowy w USA jest różnie oceniana przez polityków obu głównych partii politycznych w Stanach. Według Republikanów przyczyni się ona do poprawy konkurencyjności gospodarczej kraju i poprawi sytuację klasy średniej. Według Demokratów natomiast nie nastąpi spodziewany wzrost gospodarczy, za to dług publiczny wzrośnie o 1 bilion USD.

  Aby system podatkowy w USA został zreformowany, konieczne jest ustalenie jednolitej wersji ustawy o jego reformie podczas konferencji ustawodawczej obu izb. Ta wersja będzie musiała ponownie zostać przegłosowana w Senacie i Izbie Reprezentantów. Jeśli do tego dojdzie, trafi ona do podpisu prezydenta. Jak podaje PAP – Trump ma nadzieję, że cała procedura zakończy się jeszcze w tym roku, a ustawa będzie “najlepszym prezentem pod choinkę dla wszystkich Amerykanów”.

  Przyjecie ustawy ma stanowić realizację jednej z głównych obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Będzie to również największe osiągnięcie ustawodawcze obecnej administracji. Sukces ten jednak został przyćmiony przez oświadczenie byłego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna, który przyznał, że okłamywał agentów FBI w sprawie swoich kontaktów z ambasadą Rosji.

  Źródło – PAP

  Jedna odpowiedź do “System podatkowy w USA – największe zmiany od ponad 30 lat”

  1. Ile zarabia ZAMOŻNY Polak a ile ZAMOŻNY Anglik? Śmiech na sali... - onet-one.pl napisał(a):

   […] dolarów, Katar – 127700 dolarów i Monaco – 115700 dolarów. Na 20 pozycji znajdują się Stany Zjednoczone z wynikiem 57400 dolarów. Wyprzedzają je między innymi: Irlandia i Norwegia – po 69200 […]

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *