Menu
 • Menu

  Święto w sobotę – kiedy należy się dodatkowy dzień wolny?

  Święto w sobotęZbliża się 11 listopada. W tym roku obchodzić będziemy to święto w sobotę. Nie wszyscy jednak będą mogli liczyć na dodatkowy dzień wolny w tygodniu. W październiku 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że każde święto wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznaczało to odrzucenie poprawek do Kodeksy Pracy z 2012 roku, wedle których firmy nie musiałyby przyznawać pracownikom dodatkowego dnia w zamian za święto w sobotę.

  Trybunał Konstytucyjny uznał, że wprowadzone w 2012 roku przepisy powodowały nierówne traktowanie pracowników. Jeśli przyjmie się, że obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, to osoby pracujące w soboty i stale odbierające wolne w innym dniu tygodnia, znalazły się w lepszej sytuacji, niż niepracujący w soboty. Zatem dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę musi być przyznany w tym samym okresie rozliczeniowym.

  Natomiast prawo pracy nie przewiduje możliwości odrabiania święta przypadającego w niedzielę. Sprawę tę reguluje zarówno Kodeks Pracy, jak i ustawa o dniach wolnych od pracy.

  Kto nie dostanie wolnego dnia za święto w sobotę?

  Zgodnie z interpretacją KT dzień wolny należy się tylko osobom, dla których sobota jest dniem wolnym od pracy. Jeśli dla kogoś sobota jest normalnym dniem pracy, wówczas nie należy mu się dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę. Jednak osobę taką obowiązuje ciągle pięciodniowy tydzień pracy. Oznacza to, że pracując w sobotę, musi mieć dodatkowy dzień wolny w tygodniu.

  Jeśli więc ktoś pracuje w soboty, a ma za to wolne poniedziałki, wówczas należy mu się dodatkowy dzień wolny za święto, które wypada w poniedziałek. Na należy się natomiast dzień wolny osobom, które zgodnie z umową o pracę, świadczą ją w mniejszym wymiarze niż 5 dni tygodniowo.

  Również nie otrzymają dnia wolnego za święto w sobotę nauczyciele. Karta nauczyciela nie przewiduje bowiem okresów rozliczeniowych. Nauczyciel może więc otrzymać wynagrodzenie za pracę, lub święto przypadające wyłącznie w dniu, w którym świadczy pracę. Nie należy do tych dni sobota.

  W 2017 roku liczba godzin przepracowanych na pełny etat wyniesie 2000, liczba dni pracy – 250, natomiast liczba dni wolnych od pracy 115. Następny długi weekend nadejdzie w Boże Narodzenie, które przypada w poniedziałek, natomiast drugi dzień świąt we wtorek. W poniedziałek przypada również Nowy Rok. Oznacza to, że – biorąc trzydniowy urlop – pracownicy skorzystają z aż 10 wolnych dni.

  W jakie dni pracujemy, a w jakie nie, reguluje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy z późniejszymi z mianami. Przewiduje ona, że wolne od pracy są niedziele i 13 dni związanych ze świętami państwowymi lub kościelnymi. Ostatnią nowelizacją do ustawy było przywrócenie święta Trzech Króli jako dnia wolnego.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *