Menu
 • Menu

  Stwardnienie rozsiane – jak odciążyć państwowe finanse

  Stwardnienie rozsianeNa stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Europie 700 tys. osób. Zespół ekspertów wziął pod lupę 17 tys. osób z 16 krajów, w tym z Polski i wyliczył ile kosztuje budżety państw, utrzymanie tych nieuleczalnie chorych ludzi.

  Raport kończy się wnioskami, co można zrobić żeby im pomóc i odciążyć państwowe finanse.

  SM, to nieuleczalna choroba autoimmunologiczna, wiążąca się z objawami fizycznymi i psychicznymi. Ból, zmęczenie, zaburzenia poznawcze i ruchowe – to niektóre z nich. Niestety objawy nasilają się z czasem trwania choroby. W ciągu 5 do 10 lat od rozpoznania, 80 proc. pacjentów ma upośledzoną sprawność ruchową. Najczęściej są to osoby młode i w średnim wieku. SM jest też trzecią najczęstszą przyczyną paraliżu. Dlatego w tej chorobie ogromny nacisk kładzie się na wczesne diagnozowanie i terapię lekową, która opóźnia jej postęp. Dzięki temu, pacjent może być pod opieką ambulatoryjną, a nie szpitalną, która jest dużo droższa.

  Za SM odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe, ale co ciekawe im dalej na północ Europy, tym większa zapadalność. W Hiszpanii i Portugalii choruje 45-75 na 100 tys. osób, w Polsce według danych NFZ do 155 na 100 tys., natomiast w Szwecji – 200 na 100 tys.

  Co wynika z badań?

  Jak można się spodziewać – wnioski nie są optymistyczne. 95 proc. respondentów skarżyło się na zmęczenie, mimo niskiej aktywności fizycznej. 66 proc. wymieniało dyskomfort związany z bólem. 40 proc. przyznało, że nie pracuje z powodu objawów swojej choroby. Natomiast 79 proc. pracujących oceniło swoją produktywność negatywnie. Do utraty produktywności dochodzi: bezpośrednia opieka zdrowotna, terapia modyfikująca. Efekt? W zależności od stopnia aktywności, średni koszt utrzymania pacjenta wynosi: 22 800, 37 100 i 57 500 euro.

  Z wniosków płynących z badań wynika, że chorych na SM trzeba zacząć wcześnie leczyć, by powstrzymać chorobę i ograniczyć postęp niepełnosprawności, poprawić dostęp do diagnostyki, nowoczesnego leczenia i opieki. Pomóc w utrzymaniu zatrudnienia, bądź zmianie miejsca pracy.

  *Kierownikiem badania dotyczącego kosztów leczenia SM jest dr Gisela Kobelt z European Health Economics w Mulhouse we Francji. Projekt był koordynowany przez Europejską Platformę SM (EMSP).

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *