Menu
 • Menu

  Stopy procentowe nie zmienią się przez najbliższe 2 lata

  Stopy procentowePrezes NBP Adam Glapiński po posiedzeniu Pady Polityki Pieniężnej 12 kwietnia 2018 roku oświadczył na konferencji prasowej, że stopy procentowe mogą przez następne 2 lata pozostać na obecnym poziomie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, stwierdził on, że nie ma przesłanek, które mogłyby wskazywać na konieczność zmian. Oczywiście, aktualny poziom zostanie utrzymany, jeśli nie dojdzie do „niespodziewanego rozwoju sytuacji”.

  Jednym z powodów ewentualnych zmian może być wojna handlowa na dużą skalę. Jest to ryzyko, którego nie można wykluczyć. Wcześniej – pisze PAP – Glapiński mówił, że stopy procentowe nie zmienią się do końca tego roku. Później zapowiadał, że pozostaną stałe do końca 2019 roku. Teraz mowa jest o 2 latach.

  Według szefa NBP nie powinniśmy się dziwić, że duży wzrost PKB następuje przy niskiej inflacji. Uznał przy tym sytuację w polskiej gospodarce za wyjątkowo dobrą. Nie można wprawdzie zakładać, że niska inflacja będzie trwać wiecznie, ale na razie nie widać żadnych symptomów wskazujących na możliwy jej wzrost na przestrzeni 2 najbliższych lat.

  Członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon – pisze PAP – zwrócił uwagę na 3 czynniki, które wpływają na stopy procentowe. Pierwszy stanowi bardzo korzystna sytuacja budżetowa, drugi to inflacja niższa od oczekiwanej, trzecim natomiast jest wysokie tempo wzrostu gospodarczego.

  Stopy procentowe mogą ulec zmianie w okresie gorszej koniunktury

  Jak powiedział Glapiński, w gospodarce występują naprzemiennie okresy lepszej i gorszej koniunktury. Cykle te są powiązane z sytuacją panującą na świecie. Rada Polityki Pieniężnej jest jednak przygotowana na każdy scenariusz zmian.

  Prezes NBP przewiduje jednak, że w roku 2018 inflacja będzie niższa od planowanej, a wzrost PKB wyższy od prognozowanego. Problemem naszej gospodarki jest za to niski przyrost naturalny.

  Po posiedzeniu RPP stopy procentowe pozostaną na poziomie: stopa referencyjna – 1,5%, stopa lombardowa – 2,5%, stopa depozytowa – 0,5%, natomiast stopa redyskonta weksli – 1,75%. Jako główne uzasadnienie ich utrzymania w komunikacie Rady podano ustabilizowanie się inflacji w pobliżu celu inflacyjnego. Z tego powodu pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie sprzyja polityce zrównoważonego rozwoju.

  Mimo szybkiego wzrostu gospodarczego, spadku bezrobocia i wzrostu płac inflacja zmniejszyła się nawet w ostatnim okresie. Wzrost PKB w I kwartale 2018 roku może za to osiągnąć poziom zbliżony do poprzedniego kwartału.

  Dzieje się tak przez rosnącą konsumpcję i ożywienie w inwestycjach. Wzrost dotyczy zarówno inwestycji państwowych, samorządowych, jak i zwiększenia nakładów inwestycyjnych firm. Na koniunkturę gospodarczą w Polsce pozytywnie wpływają również wyniki wzrostu PKB na świecie.

  Glapiński zapowiedział przy okazji, że w ciągu następnych 2 tygodni opublikowane zostaną dane dotyczące kwoty zysku NBP przekazanego do budżetu państwa.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *