Menu
 • Menu

  Sterowanie domem inteligentnym

  Dom inteligenty, czyli właściwie jaki? Pod tą nieco enigmatyczną nazwą kryje się nowoczesny system zarządzania domem praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Zobacz, na czym polega sterowanie domem inteligentnym.

  Sterowanie domem inteligentnym – wygoda i oszczędność czasu

  Duże domy są wygodne, funkcjonalne i… duże. Czasem taki drobiazg jak otwarcie lub zamknięcie okien zajmuje zbyt wiele cennych minut. Czasem nawet kwadrans to dużo. System inteligentnego sterowania domem wydaje się odpowiedzią na permanentny brak czasu lub… niechęć do bądź co bądź monotonnych czynności. Już nie trzeba biegać po całym domu, by zamknąć oknazasłonić roletyżaluzjewłączyć lub wyłączyć światło.

  To, co jeszcze niedawno wydawało się rozwiązaniami z pogranicza fantastyki, stało się codziennością. Intuicyjny panel do sterowania urządzeniami domowymi pozwala na zarządzanie domem np. z ulubionego fotela. A jeśli zintegrujemy system z aplikacją mobilną – z dowolnego miejsca na świecie. Tym samym inteligentny dom staje się gwarantem spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

  Sterowanie domem inteligentnym – jakimi funkcjami można sterować

  Jeśli gdziekolwiek jest mowa o domu inteligentnym, większość osób ma na myśli zdalne sterowanie oświetleniem. A przecież to zaledwie czubek góry lodowej. Możliwości domów inteligentnych są o wiele większe. Do najczęściej stosowanych funkcji należą:

  • sterowanie oświetleniem – umożliwia włączanie i wyłączanie światła w całym domu lub pojedynczych pomieszczeniach. Wygodne, jeśli nie dom jest pusty, a zachodzi potrzeba sugerowania obecności lokatorów, np. w obawie przed włamaniem;
  • sterowanie ogrzewaniem – to rozwiązanie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy z różnych powodów jesteśmy gośćmi w domu. Zdalne włączenie ogrzewania kilka godzin przed przyjazdem to spory komfort i jednocześnie oszczędność;
  • sterowanie żaluzjami – opuszczanie zewnętrznych żaluzji w tradycyjny sposób wymaga odwiedzenia każdego pomieszczenia osobno i ręcznego użycia pilota, w dużym domu nawet kilkanaście razy. Inteligentne sterowanie pozwala opuścić wszystkie żaluzje jednocześnie, jednym przyciskiem;
  • sterowanie roletami – polega dokładnie na tym samym, co sterowanie żaluzjami. Zarówno w przypadku rolet, jak i żaluzji, użytkownik może zadecydować, czy chce zasłonić wszystkie okna, czy tylko wybrane;
  • sterowanie sprzętem audio – to rozwiązanie z pogranicza fantazji, ale jak najbardziej możliwe. Zintegrowanie systemu audio z systemem sterowania inteligentnym domem pozwala włączać i wyłączać źródło dźwięku w dowolnym pomieszczeniu. Już nie potrzebujemy przenośnych głośników, by słuchać muzyki w pokoju, w którym akurat jesteśmy. Nie musimy też ustawiać głośności na maksymalną, co na pewno nie spodoba się sąsiadom. Po prostu uruchamiamy te głośniki, których akurat potrzebujemy, muzyka jest tam, gdzie my.

  To tylko niektóre z licznych możliwości sterowania inteligentnym domem. Tak naprawdę każdy inteligentny dom ma swoje możliwości i małe tajemnice. O niektórych można przeczytać w artykule: Inteligentne sterowanie domem – garść faktów i ciekawostek.

  Sterowanie domem inteligentnym – czy warto w nie inwestować?

  Systemy inteligentnego sterowania domem nie należą do tanich, ale warto wziąć pod uwagę, że to inwestycja na lata. W dłuższej perspektywie możliwość zmniejszenia wydatków na oświetlenie i ogrzewanie przyniesie wymierne korzyści finansowe. Inteligentny dom będzie tańszy w utrzymaniu, a wydatki poniesione na zaimplementowanie systemu zwrócą się z nawiązką.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *