Menu
 • Menu

  Stawka CIT za wynajem nieruchomości wyniesie 8,5%

  Stawka CITMinisterstwo Finansów zaprezentowało projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (REIT). Stawka CIT od dochodów z tytułu wynajmu – jeśli ustawa wejdzie w życie – wyniesie 8,5%. W uzasadnieniu ministerstwo stwierdza, że uchwalenie ustawy będzie oznaczać zachętę do podejmowania działalności gospodarczej w sektorze rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych. Ma ona też spowodować zwiększenie udziału kapitału prywatnego na tym rynku.

  Obecnie – zdaniem ministerstwa – rynek wynajmu nieruchomości w Polsce zdominowany jest przez podmioty zagraniczne. Korzystają one często z preferencji obowiązujących w ich krajach, związanych ze szczególnym statusem spółek typu REIT (Real Estate Investment Trust, REIT).

  Jak czytamy w uzasadnieniu resortu finansów: Jako że w Polsce brak jest analogicznych rozwiązań, uzasadnione jest przypuszczenie, iż wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji o podobnym charakterze umożliwi usunięcie słabości krajowego rynku wynajmu nieruchomości komercyjnych – dominacji inwestorów zagranicznych i braku zaangażowania inwestorów detalicznych.

  Nowa ustawa ma doprowadzić do ustalenia szczególnego statusu spółek działających na rynku wynajmu nieruchomości i doprowadzić do stworzenia korzystnych warunków reinwestowania dla działających na nim podmiotów. Zgodnie z informacjami MF projekt ma dotyczyć spółek, które zajmują się wynajmem nieruchomości bądź ich części, zbywaniem nieruchomości, a także zbywaniem udziałów w spółkach zależnych.

  Według ministerstwa najbardziej korzystne rozwiązania dotyczyć będą opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu nieruchomości uzyskanych bezpośrednio, lub za pośrednictwem spółek zależnych. Stawka CIT w tym przypadku ma wynieść 8,5%. Dotyczy ona dochodów niepomniejszonych o odpisy amortyzacyjne.

  Projekt ustawy i nowa stawka CIT mają również zwiększyć dochody gospodarstw domowych

  Projekt ma także wprowadzić w życie atrakcyjne rozwiązania dla inwestorów uzyskujących dochody z inwestycji kapitałowych w spółki rynku wynajmu nieruchomości. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych.

  Jak czytamy w uzasadnieniu: W szczególności dochody uzyskane przez takich inwestorów z udziału w zyskach takiej spółki (dywidendy, zaliczki na dywidendę) podlegałyby zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym. Zwolnienie to dotyczyłoby zarówno podatników podatku CIT jak i podatku PIT

  Celem wprowadzenia ustawy jest działanie stymulujące gospodarkę narodową. Ma ona zachęcić przedsiębiorców do budowania nowych nieruchomości na wynajem oraz modernizacji i rozbudowy już istniejących, ma również doprowadzić do zwiększenia dochodów, jakie uzyskują gospodarstwa domowe w Polsce z zysków kapitałowych.

  Innym celem projektowanych zmian jest wyrównanie szans polskich spółek na rynku Unii Europejskiej. W wielu krajach unijnych od lat funkcjonują spółki typu REIT. Ponadto – jak tłumaczy prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz – REIT-y powstają po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe. Zapewnią one bowiem wyższą stopę zwrotu oszczędności, niż banki.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *