Menu
 • Menu

  Spółki państwowe na giełdzie w IV kwartale 2017 roku

  Spółki państwoweSpółki państwowe na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych osiągnęły wyniki gorsze, niż oczekiwano. Największe rozczarowanie związane było z PGE, KGHM, i PGNiG. Po bardzo dobrych wynikach w poprzednich kwartałach nadszedł czas na spadek zysków. Jak pisze portal Money.pl, analitycy przewidywali, że w IV kwartale spółki państwowe zarobią łącznie znacznie więcej.

  Najbardziej rozczarowała PGE – pisze Money.pl. Jest to największy producent energii elektrycznej w naszym kraju. Po raz pierwszy od połowy 2016 roku zanotowała ona stratę i to na poziomie 300 mln zł. To największa strata wśród państwowych spółek w IV kwartale 2017 roku.

  Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że niektóre aktywa firmy są tańsze, niż wcześniej sądzono. Wartość ich zmniejszyła się aż o 800 mln zł, co zaważyło na wynikach finansowych spółki. Spadek zysku był też w dużej mierze spowodowany uchwaleniem ustawy o odnawialnych źródłach energii, co pogorszyło warunki kontraktów PGE.

  Drugą co do wielkości stratę zanotował KGHM. Chociaż ceny miedzi utrzymują się na dobrym poziomie, strata spółki wyniosła 87 mln zł. Jak zauważa Money.pl, analitycy spodziewali się raczej zysku i to na poziomie 608 mln zł.

  Spółki państwowe, które odnotowały zysk

  Wśród spółek, które odnotowały zysk najbardziej rozczarowały wyniki spółki PGNiG. Była ona na plusie w kwocie 432 mln zł, jednak analitycy spodziewali się raczej, że zysk przekroczy 1 mld zł, pisze Money.pl. I w tym przypadku za niższy zysk odpowiadała mniejsza wartość aktywów. Na przykład wartość bloku energetycznego Wierzchowice została oszacowana niżej o 364 mln zł.

  Natomiast pozytywnym zaskoczeniem były dla analityków wyniki PZU oraz kontrolowanych przez niego banków: Pekao i Alior. PZU zwiększył swój zysk o 20% czyli o 127 mln zł w stosunku do IV kwartału 2016 roku. Wynik był o 95 mln zł wyższy od średniej prognoz analityków.

  Również PKO BP może zaliczyć ostatnie 3 miesiące ubiegłego roku do udanych. Zysk największego banku w Polsce wyniósł 820 mln zł. Tyle też w przybliżeniu prognozowali analitycy. Rok do roku zysk zwiększył się o 226 mln zł. W całym 2017 roku Bank PKO BP zarobił na czysto 3,1 mld zł.

  Inne spółki państwowe również radziły sobie nieźle. JSW i Energa zanotowały wysokie zyski, mimo że wcześniej analitycy obawiali się przewidywać ich wyniki finansowe. Wysokie ceny węgla koksowego na świecie wywindowały zysk JSW do poziomu 752 mln zł. Oznacza to wzrost o 461 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku. Energa natomiast zarobiła 773 mln zł – o 622 mln zł więcej niż rok wcześniej.

  Dzięki dobrej koniunkturze w budownictwie oraz znacznemu przyśpieszeniu inwestycji również Budimex i Elektrobudowa zanotowały zyski wyższe niż oczekiwano.

  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *