Menu
 • Menu

  Solaris sprzedany będzie hiszpańskiej firmie

  Solaris sprzedanyPolski producent autobusów Solaris sprzedany zostanie firmie CAF z Hiszpanii. We wtorek 3 lipca 2018 roku Spółka Solaris Bus & Coach poinformowała, że dzień wcześniej podpisano już umowę w tej sprawie – pisze Polska Agencja Prasowa. W tej chwili trwają negocjacje dotyczące dalszych szczegółów transakcji. Ich wynik będzie znany w ciągu najbliższych kilku tygodni.

  Jak czytamy w komunikacie: Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa wszedł w nowy etap. Połączenie potencjałów obu firm, to ważny krok w realizacji planu, który zakłada wypracowanie wiodącej pozycji w Europie w zakresie zrównoważonych miejskich systemów mobilności. (cytat za PAP)

  Hiszpański CAF jest producentem pojazdów szynowych i taboru kolejowego – pisze PAP. Zajmuje się też nowymi technologiami z zakresu e-mobilności oraz innymi metodami usprawnienia transportu miejskiego. Spółka jest notowana na giełdzie w Hiszpanii. CAF dostarcza swoje wyroby – oprócz Europy – również do USA, Afryki Północnej i Ameryki Południowej.

  Według zarządu Solarisa umowa pozwoli firmie na rozwój i osiągnięcie “wyższego poziomu rozwoju”. Pozyskanie zaś inwestora otworzy przed polskim producentem autobusów nowe perspektywy rozwojowe na skalę światową. Solaris sprzedany Hiszpanom ma pozostać osobną marką.

  Solaris sprzedany by zwiększyć możliwości rozwoju zarówno własne jak i CAF

  Jak natomiast powiedział Andres Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF: Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. (Cytat za PAP)

  Solaris sprzedany zagranicznemu inwestorowi ma zyskać większe możliwości rozwoju. Ale również firma z Hiszpanii ma dzięki transakcji realizować swoją wizję wzrostu i otwarcia na nowe rynki. Transakcja ma również być korzystna dla akcjonariuszy obu firm i zapewnić im większe zyski.

  Solaris Bus & Coach jest czołowym producentem autobusów w Europie. Wytwarza on autobusy, tramwaje i trolejbusy. Założony w 1996 roku w dostarczył do dnia dzisiejszego swoje wyroby do 32 krajów, sprzedając w sumie ponad 16 tysięcy pojazdów. Obok autobusów z napędem spalinowym wytwarza autobusy hybrydowe, elektryczne i napędzane wodorem.

  Solaris sprzedany wkrótce Hiszpanom jest też największym w Europie producentem trolejbusów i autobusów elektrycznych. Zaś pod względem produkcji autobusów miejskich zajmuje 4 miejsce z wynikiem sprzedaży 1397 sztuk w 2017 roku.

  Firma prowadzi produkcję w swoich 4 fabrykach: nadwozia powstają w dwóch zakładach w Środzie Wielkopolskiej, w Poznaniu montowane są tramwaje, w Bolechowie natomiast mieści się centrala firmy i montowane są autobusy. W całej spółce Solaris Bus & Coach znajduje zatrudnienie ponad 2,6 tysiąca osób z czego prawie 300 w jej zagranicznych oddziałach.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło – PAP

  Jedna odpowiedź do “Solaris sprzedany będzie hiszpańskiej firmie”

  1. Pajak pisze:

   Hehehe…..te wredne przekręty już nikt nie ogarnie . Kurewstwo. … Tak jest gdy pacany politycy stawiają sobie pomniki … a wszystko wokół się rozłazi.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *