Menu
 • Menu

  Solaria zapłacą nawet 50 tysięcy zł kary za obsługę nieletnich

  SolariaOd 16 lutego 2018 roku weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Solaria muszą przestrzegać nowych reguł, za których złamanie przewidziano wysokie kary – pisze Dziennik “Gazeta Prawna”. Najważniejszym z ograniczeń jest zakaz udostępniania usług osobom, które nie skończyły 18 roku życia. Celem wprowadzenia tego przepisu ma być ograniczenie częstości występowania nowotworów skóry a w szczególności czerniaka złośliwego.

  Ustawa nakłada również nowe obowiązki na organy administracji rządowej i jednostki samorządu terytorialnego. Do ich obowiązków należy teraz upowszechnianie wiedzy o szkodliwości sztucznego opalania się. Informacje na ten temat mają być kierowane w szczególności do dzieci i młodzieży.

  Instytucje rządowe i samorządowe będą również musiały zająć się leczeniem osób uzależnionych od korzystania z solariów, minimalizowaniem negatywnych skutków korzystania z solarium i prowadzić działania profilaktyczne w celu zwalczanie raka skóry – pisze Dziennik “Gazeta Prawna”.

  Solaria mają teraz określone bardzo precyzyjnie warunki świadczenia swoich usług. Niezastosowanie się do któregoś z przepisów może oznaczać nałożenie kary wysokości od 1 tysiąca do nawet do 50 tysięcy zł. Przepisy nie dotyczą jednak podmiotów, które posiadają lampy UV używane w celach leczniczych.

  Solaria nie mogą udostępniać swoich usług osobom w wieku poniżej 18 lat. Na prowadzących usługi ciąży obowiązek wylegitymowania klientów w celu ustalenia ich wieku, jeśli budzi on wątpliwości. Klienci natomiast, gdy udają się na opalanie, muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające wiek.

  Solaria muszą informować klientów o ryzyku związanym z korzystaniem z ich usług

  Prowadzący solaria muszą informować klientów o zakazie korzystania z ich usług przez osoby nieletnie i o ryzyku, jakie niesie ze sobą dla zdrowia opalanie się w sztucznym świetle UV. Informacja o zakazie korzystania z solarium przez osoby nieletnie wraz z podaniem podstawy prawnej musi znaleźć się w widocznym miejscu pomieszczenia, w którym świadczona jest usługa.

  Jak podaje Dziennik “Gazeta Prawna”, ustawa określa szczegółowo formę takiego ostrzeżenia. Tablica z informacją nie może być mniejsza od kartki formatu A4. Do wykonania napisu należy użyć czcionki Times New Roman o minimalnym rozmiarze 32 punktów.

  Ustawa wprowadza również zakaz reklamowania i promowania solariów. Zakaz promocji dotyczy: rozdawania rekwizytów, świadczenia usług w cenie niższej niż standardowa, organizowania premiowanej sprzedaży i konkursów.

  Zakaz reklamowania dotyczy telewizji, radia, prasy, kin, placówek leczniczych, obiektów użyteczności publicznej, umieszczania reklam w miejscach publicznych i w mediach elektronicznych. W przypadku niezastosowania się do któregokolwiek z wymogów osoba prowadząca solarium zostanie ukarana. Kontrolą realizacji przepisów ustawy zajmie się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

  Źródło – Dziennik “Gazeta Prawna”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *