Menu
 • Menu

  Softstarty: sterowanie 2-fazowe a 3-fazowe – różnice

  softstartySoftstartu używa się do łagodnego rozruchu lub zatrzymania silnika przez wzrost/obniżanie napięcia.

  Urządzenie posiada 3 pary tyrystorów połączonych przeciwsobnie, z których każda podłączona jest do jednej z trzech faz.

  Istnieje jednak możliwość sterowania dwoma fazami z trzech – w takiej sytuacji trzecia faza przechodzi przez softstarter, ale nie wywołuje żadnych zmian w prądzie ani napięciu. Zaznaczyć jednak trzeba, że zastosowanie wspomnianego rozwiązania niesie ze sobą pewne konsekwencje.

  Różnice między softstartami sterowanymi 2-fazowo a 3-fazowo

  Mimo że wyłączenie sterowania jednej z faz nie wywołuje zmian w ogólnej zasadzie działania softstartu, to pociąga za sobą pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Otóż softstartów sterowanych 2-fazowo, w przeciwieństwie do sterowanych 3-fazowo, nie można wykorzystywać do połączeń w trójkąt, gdyż przepływający przez fazę prąd docierałby do silnika i rozgrzewał go, lecz nie uruchamiał, co ostatecznie doprowadziłoby do jego uszkodzenia.

  Ponadto ich niewłaściwe użycie może powodować głośny rozruch silnika. Odpowiedzialna za problem jest składowa DC, która powstaje wskutek obniżania i podnoszenia napięcia przy sterowaniu tylko dwoma fazami. Jej zadaniem jest hamowanie i obniżanie momentu obrotowego, co może utrudniać uruchomienie jednostki napędowej. Ale używając softstartu o specjalnym algorytmie, da się to wyeliminować.

  Ostatnia kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę, to krótkotrwały, aczkolwiek nierównomierny, rozkład prądu na fazach podczas rozruchu oraz hamowania. Z powodu braku sterowania na jednej z faz ostateczny prąd wyjściowy staje się wyższy, bo rozkłada się na dwie, a nie trzy fazy.

  Zastosowanie softstartów sterowanych 2-fazowo i 3-fazowo

  Zaistnienie powyższych okoliczności sprawia, że softstarty sterowane 2-fazowo nie sprawdzą się w każdej konfiguracji. Na pewno nie należy po nie sięgać, gdy wymagane jest połączenie obwodu w trójkąt, potrzebny jest niski prąd rozruchowy lub gdy obserwuje się problemy podczas uruchamiania czy zatrzymywania silników w wyniku niezrównoważenia wartości prądu. W takich przypadkach lepiej użyć softstartów sterowanych 3-fazowo, gdzie prąd rozkłada się równo na każdą z faz.

  Natomiast softstartery sterowane 2-fazowo dobrze spiszą się w niemal wszystkich standardowych instalacjach oraz tam, gdzie zachodzi konieczność sterowania momentem obrotowym, a rozruch następuje normalnie lub przy wysokiej mocy. Dzięki temu, że tanie i mają niewielkie rozmiary, są uniwersalne, więc znajdują zastosowanie w każdej branży.

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *