Menu
 • Menu

  Smog w Polsce będzie zwalczany dzięki opłatom za torby i zmianom przepisów

  Smog w PolsceSmog w Polsce staje się coraz większym problemem. W niektórych miastach wystarczy odbyć zimą spacer przez osiedle domków jednorodzinnych, by zwiększyć ryzyko zachorowania na poważne choroby. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 33 polskich miastach prowadzone będą programy walki z zanieczyszczeniami powietrza. Zapowiedź dotyczy miejsc uznanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najbardziej zanieczyszczone w naszym kraju.

  Jakość powietrza w polskich miastach jest fatalna na tle innych krajów UE. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej 33 znajdują się w naszym kraju. Smog w Polsce staje się więc zjawiskiem wyjątkowo niebezpiecznym.

  Morawiecki zapowiedział przyśpieszenie prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które umożliwiają wykorzystanie pieniędzy z opłat za torby foliowe do wsparcia walki ze smogiem. Obiecał jednocześnie, że – tak czy owak – na walkę z zanieczyszczeniami przekazane będą fundusze z Budżetu Państwa.

  Jak pisze PAP, w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej WHO umieściła aż 4 polskie miasta. Chodzi o: Żywiec, Pszczynę, Rybnik i Wodzisław Śląski. Od 1 października 2017 roku obowiązuje rozporządzenie zaostrzające normy emisji z domowych urządzeń grzewczych. Przepisy dotyczą kotłów do 500 KW. Są one wykorzystywane w domach mieszkalnych i małych firmach.

  Kotły wyprodukowane przed 1 października będzie jednak można sprzedawać i instalować jeszcze do czerwca 2018 roku. Od lipca natomiast zacznie obowiązywać zakaz produkowania oraz sprzedaży urządzeń o niższej niż V klasie emisyjnej – pisze PAP. Nie będzie można również instalować w piecach rusztów awaryjnych, które zakłada się często, by spalać odpady komunalne.

  Skąd brać pieniądze, by zwalczać smog w Polsce?

  Prezydent Andrzej Duda podpisał niedawno ustawę nakładającą dodatkowe opłaty za torby foliowe wydawane w sklepach. Ministerstwo środowiska proponuje, by opłata za nie wynosiła 20 groszy. Jednak kwota ta może – zgodnie z ustawą – zostać podniesiona nawet do 1 zł za sztukę. Szacuje się, że do budżetu trafi od 850 mln zł do 1,5 miliarda zł dzięki nowym przepisom. To właśnie te pieniądze mogą zostać użyte, by zwalczać smog w Polsce.

  Ministerstwo Energii przygotowało również projekt przepisów regulujących jakości paliw dostępnych na rynku. Wymagają one jednak notyfikacji Komisji Europejskiej. Cały proces może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

  Problem smogu narastał w naszym kraju od wielu lat. Jednym z czynników, które wpływają na wzrost zanieczyszczenia powietrza w miastach, jest rosnąca liczba domów jednorodzinnych z własnymi kotłami grzewczymi. Wystarczy przejść zimą przez osiedle domków jednorodzinnych, by zaobserwować skalę problemu. W ubiegłym roku polskie miasta znajdowały się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *