Menu
 • Menu

  Smart parking, czyli o sztuce zaparkowania samochodu w zakorkowanym mieście

  Smart parkingNie ma chyba na świecie kierowcy, który nie miałby problemu z zaparkowaniem swojego samochodu. Z roku na rok liczba samochodów rośnie, a miejsc parkingowych nie przybywa.

  Coraz więcej miast zakazuje wstępu do centrum wszelkim pojazdom spalinowym, inne wprowadzają silne restrykcje. Kręcenie się po przedmieściach i zatłoczonych ulicach sprawia, że kierowcy tracą czas i pieniądze. W tym czasie do atmosfery uwalnia są setki tysięcy ton dwutlenku węgla.

  Problem zatłoczonych parkingów, brak miejsc postojowych i narzędzi do kontroli popytu na miejsca parkingowe to wyzwanie, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. Pewnie nie raz usłyszymy o koncepcji smart parkingu.

  Smarking

  Inteligentny system do zarządzania parkingami ma długą tradycję. Od lat na całym świecie poszukuje się rozwiązań, które optymalizują proces zarządzania powierzchniami parkingowymi. W Stanach Zjednoczonych, gdzie jest ponad 600 milionów miejsc parkingowych, powstał system Smarking. W oparciu o wykorzystanie narzędzi Big Data, system zbiera i analizuje wszystkie istniejące zapisy, przetwarzając je na użyteczne dane.

  System ten pozwala na kompleksowe zarządzanie parkingami. Dostarcza użytkownikom informacji na temat dostępności miejsc parkingowych w dowolnym mieście i jego obszarze. Na stronie internetowej klienci mogą sprawdzić, czy jest wolne miejsce na parkingu przy lotnisku, kinie lub przy największych atrakcjach turystycznych miasta.

  Dla zarządzających parkingami miejskimi to źródło wiedzy na temat zapotrzebowania na miejsca parkingowe przez cały rok, a także w czasie określonych wydarzeń i imprez. Dzięki temu można podjąć odpowiednie kroki w celu zbilansowania przepływu aut. W jaki sposób można to zrobić? Ma przykład wprowadzać promocyjne ceny w okresie, kiedy popyt na miejsca parkingowe jest niższy. Pierwsze biura Smarking otwarto w Bostonie i San Francisco, ale coraz więcej miast zgłasza akces do tego innowacyjnego rozwiązania.

  Prekursorski Peplin, jak wielkie aglomeracje

  http://www.wpip.pl/technologie/

  Inteligentne parkingi powstają także w Polsce. Nie tylko w wielkich aglomeracjach, jak Warszawa, ale i w mniejszych miastach, jak Peplin. Na Pomorzu inwestuje się w inteligentne systemy do zarządzania miejscami parkingowymi. Dzięki specjalnej aplikacji współpracującej ze „smart parkingami” kierowcy z Peplina mogą być informowani o wolnych miejscach. Jak działa ten system?

  Obraz z kamer zainstalowanych w strategicznych z komunikacyjnego punktu widzenia miejscach, jest analizowany za pomocą algorytmów i przekazywany do bazy danych, która jest połączona z darmową aplikacją mobilną. Smart parking nie tylko wskaże wolne miejsce, ale i podpowie, które z nich jest najlepsze dla konkretnego pojazdu, biorąc pod uwagę wolną przestrzeń i gabaryt pojazdu. Poza tym system ma możliwość czuwania nad bezpieczeństwem na parkingach.

  Implementacja smart parkingu w Peplinie ma na celu rozładowanie zatorów w okolicach centrum, a także zredukować ilość spalin. Inteligentne parkingi są nie tylko wygodne dla kierowców, ale bardzo ekologiczne .

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *