Menu
 • Menu

  Smart-city a ratowanie ludzkiego życia

  Im większe i bardziej zaludnione miasto, tym bardziej niezbędne jest wykorzystywanie inteligentnych systemów, które wspierają ruch drogowy, strefę zarządzania czy pracę jednostek administracyjnych.

  Najbardziej przydatne wydają się mechanizmy wspierające medycynę, w tym głównie karetki pogotowia, ale nie tylko.

  By karetka dojechała na czas

  Praktycznie każda karetka obecnie jest wyposażona w nadajnik GPS, który przekazuje dyspozytorni jej obecne położenie. Za pomocą systemu wewnętrznego możliwe jest także wysyłanie informacji o zajętości pojazdu, miejscu docelowym jazdy, przewożonym pacjencie i jego stanie zdrowia.

  Synchronizując te dane z systemem kontroli świateł, można wyznaczyć najszybszą i najmniej zakorkowaną drogę dojazdu, ale także spowodować wywłaszczenie zielonego światła przez samochód ratunkowy, co dodatkowo przyspieszy dojazd do pacjenta. Najlepszym dowodem, że takie systemy smart-city działają, jest Barcelona.

  Prawidłowa akcja ratunkowa podstawą sukcesu

  O życiu pacjenta decydują minuty. Nawet w dużych miastach prawdopodobieństwo poważnego wypadku drogowego jest dość spore. Zminimalizowanie czasu między zdarzeniem a wezwaniem odpowiednich służb jest kluczowe dla powodzenia przebiegu akcji ratunkowych. Niewielkie urządzenia montowane w samochodach potrafią automatycznie wezwać karetkę i policję natychmiast po zajściu zdarzenia. Dzięki takiemu systemowi, poszkodowani otrzymują kilka dodatkowych minut, które mogą zdecydować o ich życiu i zdrowiu.

  Kierowca karetki otrzymuje namiary na szpital najbliższy miejscu zdarzenia. Jednak nie zawsze poszkodowany może być przyjęty w danej placówce. Zaskakujące jest, jak często zespół ratunkowy może być odsyłany od szpitala do szpitala z powodu braku miejsc czy lekarza, który mógłby pokierować akcją ratunkową na oddziale. Inteligentne systemy są w stanie wybrać optymalną placówkę, która nie tylko znajduje się w pobliżu, ale będzie też w pełni przygotowana do podjęcia pacjenta.

  Monitorowanie wypadków i katastrof

  Poza pojedynczymi urządzeniami montowanymi w każdym samochodzie z osobna, inteligentny system miejski może śledzić ruch i zachowania mieszkańców na drodze w celu wypatrzenia ewentualnych wypadków i katastrof – nie tylko drogowych. Sposób poruszania się każdego z nas zmienia się diametralnie, jeśli jesteśmy świadkami niebezpiecznego wydarzenia.

  System komputerowy jest w stanie znaleźć te różnice i automatycznie wysłać odpowiednie służby w takie miejsce – w tym także karetki pogotowia. Osoby starsze lub cierpiące na zagrażające życiu schorzenia mogą zostać wyposażone w specjalne nadajniki, które monitorują reakcje życiowe. W przypadku upadku takiej osoby, ustania akcji serca czy zbytniego skoku ciśnienia, system jest w stanie także powiadomić ekipę ratunkową.

  Każde z opisanych wyżej rozwiązań ma swoje niewątpliwe zalety, ale dopiero połączone razem w jeden, centralny system monitorowania, analizowania i sygnalizowania zagrożeń dla życia, będą stanowić system jedyny w swoim rodzaju – na miarę prawdziwego smart city.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *