Menu
 • Menu

  Skoda VISION E – futurystyczny design na targi w Szanghaju 2017

  Skoda VISION E

  Skoda VISION E (Fot. Skoda)

  Na międzynarodowych targach samochodowych w Szanghaju Skoda zaprezentuje swój koncepcyjny model Skoda VISION E. Jest to pojazd o napędzie elektrycznym o bardzo futurystycznym kształcie. Ma on się stać zapowiedzią nowego wzornictwa firmy dla samochodów elektrycznych. Najbardziej charakterystycznymi cechami pojazdu są: brak słupka B i nietypowo otwierane drzwi. We wnętrzu znajdują się 4 pojedyncze fotele obrotowe, a brak centralnego tunelu zwiększa poczucie przestrzeni.

  Jak zapowiada Bernhard Maier, Dyrektor generalny ŠKODY, firma – obok samochodów hybrydowych typu plug-in – zamierza wprowadzić przed 2025 rokiem pięć samochodów elektrycznych w różnych segmentach. Skoda VISION E ma stanowić wizualizację wzornictwa, jakie będzie stosowane w tych modelach.

  Międzynarodowe targi samochodowe w Szanghaju – Auto Shanghai odbywają się naprzemiennie z podobną imprezą w Pekinie – Auto China. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1985 roku a tegoroczne stanowią już 17 edycję. Ze względu na ogromną liczbę wystawców uważane są obecnie – obok targów w Detroit, Frankfurcie, Paryżu i Tokio – za jedną z najważniejszych imprez tego typu na świecie. W 2017 roku zorganizowane będą w dniach 19 – 28 kwietnia.

  Samochody elektryczne stanowią obiekt dużego zainteresowania chińskich władz. Powodem jest chęć ograniczenia emisji spalin w dużych miastach, które zmagają się z permanentnym smogiem. Chociaż pojazdy tego typu nie rozwiązują problemu emisji spalin, to jednak może odbywać się ona w elektrowniach oddalonych od centrów miast. Redukcja zanieczyszczeń będzie tym większa, im większą część energii elektrycznej pozyska się ze źródeł odnawialnych.

  Skoda VISION E – „nowy język stylistyki”

  Jak pisze o nim producent: VISION E ukazuje charakter nowego języka stylistycznego ŠKODY dla przyszłych pojazdów elektrycznych. Jasne wnętrze sprawia wrażenie bardzo przestronnego. Cztery fotele zaprojektowane tak, by przypominały muszle, wyposażono w innowacyjne oparcia. Dzięki dużemu rozstawowi osi i krótkim zwisom z przodu i z tyłu udało się uzyskać przestrzeń do aranżacji wnętrza.

  Skoda VISION E

  Fot. Skoda

  Podniesione siedzenia zapewniają lepszą widoczność. Po otwarciu drzwi obracają się one o 20 stopni na zewnątrz. Ułatwia to wsiadanie i wysiadanie. Gdy zamknie się drzwi fotele samoczynnie powracają do poprzedniej pozycji. Projektanci kładli też nacisk na ergonomikę pojazdu.

  Na desce centralnej znajduje się ekran dotykowy. Na głównym wyświetlaczu pokazywane są dane dotyczące jazdy. Oprócz tego każdy z pasażerów posiada własny ekran dotykowy – przedni w desce rozdzielczej a tylnie w oparciach przednich siedzeń. We wszystkich czterech drzwiach zainstalowano Phone Boxy. Umożliwiają one ładowanie smartfonów, a dane z urządzeń dostępne stają sie na ekranach dotykowych. W samochodzie zamontowano też oświetlenie, które można zaprogramować w 10 kolorach. Wyróżnia się on ponadto dużą przestrzenią bagażnika.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *