Menu
 • Menu

  Skanery 3d – na co zwrócić uwagę?

  Skanery 3d Drukowanie przestrzenne 3d nie jest jedyną technologią, która na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskała znacznie na popularności, znajdując swoje zastosowanie w wielu segmentach przemysłu.

  Podobne wyniki sprzedażowe oraz zainteresowanie – tak ze strony odbiorców biznesowych, jak też amatorów i entuzjastów technologii przestrzennych – notują bowiem urządzenia przeznaczone do skanowania przestrzennego: skanery 3d i inne przyrządy, które umożliwiają przetwarzanie przedmiotów w projekty komputerowe 3d. Stanowią one doskonałe uzupełnienie drukarek 3d, umożliwiając kompleksową obsługę procesów projektowania oraz prototypowania, z pominięciem wszystkich tych wad i niedogodności, które doświadczane były do tej pory w tych fazach produkcji przeprowadzanych bez możliwości skorzystania z technologii przestrzennych.

  Rosnące znaczenie skanerów 3d na rynku urządzeń technicznych spowodowało też wzrost ilości urządzeń oferowanych przez poszczególnych producentów i dystrybutorów. Dostrzegając szansę na stworzenie konkurencyjnego produktu, który mógłby konkurować z brylującymi do tej pory na rynku urządzeniami, zaczęło pojawiać się wielu nowych producentów, starających się przedstawić ciekawe alternatywy wobec najczęściej wybieranych przez odbiorców produktów. Stając przed wyborem odpowiedniego dla nas urządzenia, rozważyć powinniśmy więc kilka czynników, co umożliwi zakup skanera 3d spełniającego wszystkie stawiane mu wymagania.

  Skanery 3d

  Podstawowym parametrem, którego w żadnym wypadku nie można pominąć przy wyborze skanera przestrzennego jest rozmiar obszaru drukowania. Czynnik ten determinować będzie bowiem to, jak wielką chmurę punktów skaner 3d będzie w stanie zapisać i wygenerować na jej podstawie obiekt 3d podlegający zapisowi. Jest przy tym rzeczą oczywistą, że w większości przypadków wraz z większym rozmiarem obszaru drukowania zwiększać się będzie cena samego urządzenia. Dobrze jest więc zastanowić się, jaki rozmiar pozwoli na wykorzystanie skanera 3d do wszystkich zakładanych przez nas celów i dopiero na tej podstawie wybrać następnie odpowiadające nam urządzenie.

  Kolejną cechą, która wpływać będzie na wybór urządzenia przeznaczonego do skanowania, jest szybkość skanowania. W zależności od upatrzonego przez nas modelu może się ona znacznie różnić, toteż powinniśmy sprawdzić dokładnie, jakim atrybutem odznaczają się modele, których zakup będziemy rozważać. Warto też sprawdzić, czy wybrany skaner 3d wymagać będzie dla prawidłowego działania szczególnych warunków pracy (takich jak na przykład – zapewnienie całkowitej ciemności pomieszczenia, co wiązać się będzie z koniecznością odpowiedniego przystosowania pomieszczenia). Swoją uwagę powinniśmy też skoncentrować na rodzaju materiałów eksploatacyjnych, których zakup związany będzie z używaniem urządzenia.

  Niektóre typy skanerów wykorzystują do skanowania specjalne tarcze (cele), pozwalające na kalibrację urządzenia. Części te – wraz z upływem czasu – ulegają częściowemu zużyciu, co zmusza nas do ich wymiany. Warto zadbać o to, aby nie wiązała się ona ze szczególnie wysokimi kosztami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *