Menu
 • Menu

  Czy samochód poleasingowy jest bezpieczny?

  samochody poleasingoweZakup pojazdu używanego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się samochody poleasingowe. Czy rzeczywiście jest to bezpieczny sposób, który pozwala na zakup auta?

  Na zakup samochodów poleasingowych decydują się nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorstwa. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można dotrzeć do dobrych technicznie aut w przystępnych cenach – nierzadko nieco niższych od rynkowych.

  Samochody poleasingowe, czyli jakie?

  Pojazdy poleasingowe kojarzą się przede wszystkim z samochodami, które nie zostały wykupione przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy lub były użytkowane w ramach wynajmu długoterminowego. Warto jednak mieć świadomość, że często są to także auta wracające do firmy leasingowej na skutek działań windykacyjnych.

  Oznacza to, że pojazdy poleasingowe są najczęściej samochodami młodymi, tj. 3-4-letnimi. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla pojazdów używanych pochodzących z komisu lub od osób prywatnych  – samochodów bardzo często kilkunastoletnich.

  Pojazdy z udokumentowaną historią

  Przewagą samochodów poleasingowych jest stosunkowo dokładnie udokumentowana historia. Nie można tego natomiast powiedzieć o pojazdach używanych – szczególnie o autach sprowadzanych zza granicy. Trudno jest wówczas ustalić, czy samochód był uszkodzony.

  Pojazdy sprzedawane jako poleasingowe są pewniejsze – przede wszystkim dlatego, że są kupowane w autoryzowanych salonach samochodowych działających w Polsce. Co więcej, w trakcie trwania umowy leasingowej są serwisowane w ASO, zaś wszystkie dokonane naprawy i przeglądy wpisywane są w książkę serwisową. Dzięki temu kupujący otrzymuje informacje o ewentualnych usterkach czy przebytych naprawach.

  Samochody w dobrym stanie technicznym

  Jako że auta poleasingowe mają zaledwie kilka lat, zwykle ich stan techniczny jest dobry –  dba o to leasingodawca. Zobowiązuje on leasingobiorców do dokonywania regularnych przeglądów i serwisowania pojazdu w ASO. Ponadto wymaga, aby pojazd został zwrócony w odpowiednim stanie technicznym.

  Owszem, decydując się na samochód poleasingowy trzeba liczyć się ze sporym przebiegiem, ale… wśród ofert można dotrzeć do wielu wyjątków. Są to najczęściej pojazdy wyższej klasy, którymi podróżowali np. prezesi lub partnerzy biznesowi.

  Jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupu samochodu poleasingowego?

  Chociaż samochody oferowane jako poleasingowe to zwykle dobry i bezpieczny wybór, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Chcąc zwiększyć pewność zakupu pojazdu używanego, należy:

  • szukać aut z ważną gwarancją – w razie fabrycznej usterki, producent zobowiązuje się do jej bezpłatnej naprawy lub przeprowadzenia akcji serwisowej
  • obejrzeć pojazd na placu poleasingowym – dzięki temu będzie można sprawdzić jego faktyczny wygląd
  • zweryfikować stan auta z pomocą profesjonalnego mechanika – szybki przegląd serwisowy pozwoli uzyskać rzetelne informacje na temat stanu kluczowych elementów, w tym grubości lakieru.
  • Szukać ofert, które posiadają ekspertyzę zewnętrznej firmy, np. DEKRA

  Znaczenie ma również komplet dokumentów, tj. dowód rejestracyjny, książka serwisowa, karta gwarancyjna.

   

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Jedna odpowiedź do “Czy samochód poleasingowy jest bezpieczny?”

  1. Marek napisał(a):

   Są też odpowiednie droższe niż nastoletnie. Generalnie o ile wiem, są jakąś alternatywą atrakcyjniejsza może od pojazdów z komisów jako że pośród osób prowadzących komis nierzadko zdarzają hm, rzetelni inaczej…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *