Menu

Menu

Rynek deweloperski – dywersyfikacja i walka o grunty

Rynek deweloperskiW ostatnich miesiącach rynek deweloperski zmienia swoje oblicze. Zachodzi nowe zjawisko przejmowania przez developerów z wyższych segmentów cenowych firm oferujących mieszkania w średniej cenie. Zjawisko to wynika z dążenia do dywersyfikacji oferty. Z drugiej jest ono odpowiedzią na niedostatek działek budowlanych, zwłaszcza w centrach miast. Chodzi więc o przejęcie gruntów pod budowę.

Przejęcia pomagają firmom oferującym drogie mieszkania poszerzyć swoją ofertę. Rynek drogich mieszkań jest bardziej wrażliwy na zmiany koniunktury. Metodą na obronę przed takimi zmianami jest włączenie do oferty tańszych. Z drugiej strony poszerzanie marki o nowy segment zabiera więcej czasu, niż przejęcie firmy z ustaloną marką w danym segmencie, pomaga ono też szybko wejść na nowe rynki zbytu.

Już obecnie wartość niektórych spółek jest niższa niż wartość posiadanych przez nie gruntów. Biorąc pod uwagę, że prognozuje się dalszy wzrost cen nieruchomości, takie przejęcie stanowi doskonały interes. Ponadto dzięki jednej tylko transakcji można znacznie zwiększyć liczbę posiadanych działek.

Jak ocenia Jan Gaj z Domu Maklerskiego Navigator, sytuacja na rynku developerskim jest stabilna. Ceny są stabilne, a wzrostu stup procentowych można się spodziewać prawdopodobnie dopiero na przełomie 2017 i 2018 roku. Mocno rosną natomiast ceny gruntów, co znacznie obniża spodziewane marże deweloperów.

O dobrej koniunkturze na rynku deweloperskim świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego. W 2016 roku oddano o 10% mieszkań więcej niż rok wcześniej. Od grudnia 2015 roku do listopada 2016 oddano do użytku prawie 77,8 tys. lokali. Był to rekordowy okres w historii rynku deweloperskiego w Polsce. Liczba rozpoczętych budów w tym okresie to ponad 86 tys. Świadczy to, że rynek ciągle wzrasta.

Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej optymistyczna, gdy weźmie się pod uwagę liczbę nowych pozwoleń na budowę. Ich liczba przekraczała w 2016 roku 100 tys. lokali w ujęciu rocznym. Ten wzrost podaży mieszkań wiąże się ze stale rosnącym popytem. W dużych miastach jest on nawet większy od podaży. Popyt nie zmniejsza się mimo podnoszenia obowiązkowego wkładu własnego.

Trudno powiedzieć, jak długo potrwa tak dobra koniunktura? Do sukcesu przyczynił się rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Jego zakończenie może – choć nie musi – negatywnie wpłynąć na rynek deweloperski. Nie wiadomo, jak na rynek wpłynie wprowadzenie programu Mieszkanie Plus? Część z potencjalnych klientów może zrezygnować z zakupu, mając możliwość wynajmu po atrakcyjnej cenie.

W Polsce wynajmowanie mieszkania nie jest tak popularne, jak w innych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech ponad 80% mieszkań jest wynajmowanych. Tę sytuację może zmienić rządowy program Mieszkanie Plus. Niektórzy deweloperzy mają jednak nadziej, że będą uczestniczyć w budowie rządowych mieszkań.

Źródło – Polskie Radio 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.