Menu
Menu

Rozwijamy się dzięki współpracy

Andrzej Kondaszewski

Andrzej Kondaszewski

Rozmowa z dyrektorem szpitala w Koszalinie, Andrzejem Kondaszewskim

Jak bardzo w ciągu ostatnich 25 lat zmieniło się w Polsce zarządzanie placówkami medycznymi? Porównajmy rok 1990 i 2015 na przykładzie szpitala w Koszalinie.

– Na przestrzeni 25 lat ze względu na przemiany społeczno-gospodarcze, polityczne, kulturalne, prawne i inne nasza organizacja poddana została szeregowi zmian, które „wymusiły” dostosowywanie się szpitala do nowych warunków. Na uwagę zasługuje rozbudowa i modernizacja ponad stuletnich pawilonów oraz doposażenie w nowoczesną aparaturę.

Współpraca z inwestorami prywatnymi i udział w inwestycjach kapitału prywatnego pozwoliły na wybudowanie na terenie szpitala nowoczesnego ośrodka radioterapii, pawilonu konsorcjum firm, w którym inwestorzy uruchomili stację dializ, laboratorium diagnostyczne oraz pracownie gamma kamera.

Do najważniejszych rozwiązań zaliczyć można także zmiany w sposobie zarządzania zasobami ludzkimi, rozszerzenie zakresu usług w oparciu o epidemiologię zachorowań oraz mapy potrzeb zdrowotnych, zmianę struktury łóżek szpitalnych, współpracę z inwestorami prywatnymi, budżetowanie oddziałów i prywatyzację wybranych usług.

Co partnerstwo publiczno-prywatne umożliwiło szpitalowi w Koszalinie?

– Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie przeobraża się w jedną
z najnowocześniejszych jednostek medycznych. Stawiamy na wysoką jakość usług medycznych i kompleksową opiekę nad pacjentem. W celu stworzenia w jednym miejscu możliwości świadczenia szerokiego wachlarza usług współpracujemy z firmami prywatnymi, które na terenie szpitala inwestują w nowe specjalistyczne pawilony z wyposażeniem na światowym poziomie.

Przykładem jest Międzynarodowe Centrum Onkoterapii świadczące usługi z zakresu radioterapii. Konsorcjum prywatnych firma wybudowało także i oddało do użytku w 2013 r. pawilon dla potrzeb pracowni gamma kamery, laboratorium diagnostycznego oraz dializoterapii. W najbliższym czasie zostanie rozpoczęta nowa inwestycja przy współpracy z prywatną firmą, która wybuduje pawilon dla potrzeb oddziału kardiochirurgii z blokiem operacyjnym. W planach na najbliższe lata mamy rozbudowę Oddziału Onkologii i Chemioterapii z Oddziałem Dziennym Chemioterapii ze względu na rosnące potrzeby w zakresie diagnostyki i leczenia zmian nowotworowych.

A jaki jest zasięg działania placówki?

Obecnie pełnimy funkcję szpitala miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego, finansowanego ze środków publicznych. Odbiorcami świadczeń medycznych jest populacja około 600.000 osób.

Taka skala wymusza świetną organizację dyrekcji. Nie bez przyczyny został Pan nominowany w plebiscycie „Placówka medyczna dobrze zarządzana”. Co to dla Pana znaczy?

– Otrzymanie tej nominacji jest dla mnie jako dyrektora szpitala olbrzymim wyróżnieniem, a dla wszystkich pracowników bodźcem do następnych zmian w kierunku poprawy jakości usług medycznych. Choćby w ostatnim roku zdobyliśmy III nagrodę w konkursie „Perły Medycyny” w kategorii szpitale publiczne powyżej 400 łóżek.

Rok 2014 przyniósł nam certyfikat zaufania pacjentów „Laur pacjenta”, nagrodę „VIP w Ochronie Zdrowia 2014”, certyfikat Rzetelny Menedżer 2014, Europejski Certyfikat Rzetelni w Ochronie Zdrowia 2014 w kategorii szpitale publiczne powyżej 400 łóżek. Wcześniej uhonorowano nasz szpital nagrodą II stopnia w konkursie PZITB „Budowa Roku 2012” oraz I nagrodą w kategorii „Inwestor” w Ogólnopolskim Konkursie Medycznym „Perły Medycyny” 2012 oraz wieloma innymi wyróżnieniami.

Posiadamy również certyfikaty: Systemu Zarządzania Jakością PN-EN ISO 9001:2009, certyfikat Szkoła Matek i Ojców, Certyfikat Szpital bez bólu oraz certyfikat udziału w badaniu punktowym występowania zakażeń związanych z opieką zdrowotną i zużycia antybiotyków.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Wywiad ukazał się w Magazynie Gospodarczym FAKTY nr 1/2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.