Menu
 • Menu

  Rok 2017 w gospodarce – o czym pisaliśmy?

  Rok 2017 w gospodarceRok 2017 w gospodarce świata można zaliczyć do udanych. Oczywiście nie we wszystkich krajach mieliśmy do czynienia z szybszym wzrostem PKB. Nie mogli się z niego cieszyć na przykład Brytyjczycy. Jednak dobra koniunktura na świecie objęła również Polskę. Tegoroczny wzrost Produktu Krajowego Brutto w naszym kraju może sięgnąć nawet 5% w skali rocznej. Trzeba jeszcze wspomnieć o rekordowo niskim deficycie budżetowym. Rok 2017 w gospodarce minął również pod znakiem dalszej ekspansji gospodarki chińskiej czego przejawem był Program Pasa i Szlaku.

  Styczeń

  Rok 2017 w gospodarce charakteryzował się dalszym wzrostem znaczenia Chin. Jego przejawem było budowanie przez ten kraj swoich wpływów na świecie. W ramach projektu Jeden Pas Jeden Szlak, zwanego też Nowym Jedwabnym Szlakiem, państwo to planuje dokonać inwestycji w infrastrukturę na kwotę 124 miliardów USD. Inwestycje mają objęć kraje znajdujące się na drodze lądowej i morskiej między Chinami a Europą.

  Skąd takie możliwości inwestycyjne? Czy Chiny są najbogatszym państwem świata? Jeśli weźmiemy pod uwagę niektóre dane i szacunki jak na przykład wartość PKB mierzoną Parytetem Siły Nabywczej, możemy zauważyć, że już w tej chwili gospodarka chińska wyprzedza amerykańską.

  Luty

  Kolejnym wydarzeniem, które wpłynie na światową gospodarkę są negocjacje w sprawie Brexitu. Odkąd Wielka Brytania postanowiła opuścić Unię Europejską, trwają spekulacje, jak zareagują firmy i instytucje finansowe, które mają obecnie siedziby na Wyspach Brytyjskich? Czy pozostaną one tam, czy też przeniosą swoje siedziby do innego kraju UE, by nie stracić unijnego rynku? W tym roku zastanawiano się, gdzie będzie nowe finansowe centrum Europy?

  Jak się okazuje również Warszawa może ściągnąć do siebie wiele instytucji dzięki niskim kosztom pracy i wykwalifikowanym kadrom.

  Marzec – dobre wyniki spółek Skarbu Państwa

  Jednym z największych wydarzeń marca był Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie. Jednak to również miesiąc, w którym pojawiały się doniesienia o skutkach zmian w spółkach Skarbu Państwa. Okazuje się, że przynosiły one w tym roku rekordowe zyski i stanowiły razem najlepszą inwestycję na Warszawskiej Giełdzie Papierów wartościowych.

  Kwiecień

  Rok 2017 w gospodarce przyniósł również wzrost optymizmu analityków co do sytuacji na światowych rynkach. W kwietniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił swoje oceny co do wzrostu PKB na lata 2017 – 2018. Uznano, że wzrost gospodarczy po raz pierwszy od kryzysu 2008 roku może okazać się stałym trendem.

  Z drugiej strony coraz silniejsze głosy płynęły ze Stanów Zjednoczonych na temat planów prowadzenia przez ten kraj protekcjonistycznej polityki gospodarczej. Na przykład prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze “Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów”.

  Maj

  W maju zaczęła się polepszać sytuacja osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich. Cena tej waluty zaczęła spadać w stosunku do złotego. Na szczęście trend ten utrzymał się do końca 2017 roku.

  Wiele działo się również w Azji Wschodniej. Chiny zapowiedziały rekordowe inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Ówczesna premie Beata Szydło obsypana została zaszczytami podczas szczytu Pasa i Szlaku w Pekinie.

  Czerwiec

  Czerwiec przyniósł złe wiadomości dla polskich firm transportowych. Komisja Europejska ujawniła szczegóły nowego Pakietu Drogowego. Polska jest jednym wiodących krajów Unii, jeśli chodzi o transport drogowy. Zmiany przepisów mogą ograniczyć konkurencyjność polskich przewoźników.

  Rok 2017 w gospodarce polskiej charakteryzował się rosnącym udziałem pracowników z Ukrainy w zatrudnieniu. Przyczyną był stały wzrost liczby miejsc pracy i zła sytuacja demograficzna Polski. W czerwcu menadżerowie firm zastanawiali się, czy zniesienie wiz dla Ukraińców, spowoduje ich masowe wyjazdy z Polski w poszukiwaniu pracy na terenie innych krajach UE?

  Rok 2017 w gospodarce – II połowa pod znakiem znacznego przyśpieszenia wzrostu polskiego PKB

  Lipiec

  W lipcu poznaliśmy termin wejścia w życie handlowej części umowy o wolnym handlu CETA między Unią Europejską a Kanadą. Parlament Europejski zajął się wtedy również jakością urządzeń sprzedawanych na terenie Wspólnoty. Czy skończy się więc sprzedaż urządzeń o sztucznie ograniczanej żywotności, lub niemożliwych do naprawy? Parlament Europejski chce ukrócić takie praktyki.

  Sierpień

  Sierpień był kolejnym miesiącem, który przynosił optymistyczne dane płynące z polskiej gospodarki. Jasne stało się, że wzrost PKB w 2017 roku przekroczy zaplanowane w budżecie 3,6%. W tym samym czasie Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał nowe wytyczne w sprawie prowadzenia postępowań o wyłudzenia zwrotu VAT. Uszczelnienie poboru podatku przez nowy rząd oraz pozytywne trendy w gospodarce doprowadziły przez kilka kwartałów z rzędu do pojawienia się nadwyżki w Budżecie Państwa.

  Wrzesień

  Jednak 2017 rok w gospodarce nie był idealny. Występowały w nim również negatywne zjawiska. Wzrosła w Polsce inflacja. Drożała żywność, a składki za ubezpieczenie samochodów rosły jak szalone. Między I kwartałem 2016 a II kwartałem tego roku składki OC wzrosły o 44%. Nie był to też dobry rok dla Wielkiej Brytanii. PKB tego kraju rósł wolniej, niż zakładano.

  Październik pod znakiem nowych inwestycji rzędowych

  W roku 2017 podjęto wiele decyzji o rozpoczęciu wielkich inwestycji rządowych. Dotyczyły one między innymi kolei. Podpisano umowy na kolejne odcinki dróg krajowych i autostrad. Jedną z bardziej znaczących inwestycji będzie zapewne przekop przez Mierzeję Wiślaną, który otworzy port w Elblągu na morze bez konieczności przepływania przez rosyjskie wody terytorialne.

  Rząd podjął również działania w celu budowy polskiego samochodu elektrycznego i rozwoju w naszym kraju pojazdów autonomicznych.

  Listopad

  Trudno mówić, jak przebiegł rok 2017 w gospodarce, bez wspominania innego programu rządowego. Chodzi o Mieszkanie Plus. W listopadzie podpisana została umowa z PKP i Pocztą Polską o wykorzystaniu gruntów będących w posiadaniu tych instytucji do budowy mieszkań.

  Spore zamieszanie wywołała w tym roku sprawa wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Polska została potępiona za ten proceder, podczas gdy u naszego zachodniego sąsiada lasy wycina się ze względu na nadrzędną role gospodarki.

  Grudzień

  Rok 2017 był dobry dla najbogatszych. Rosły ich fortuny dzięki zwyżkom na giełdach i rosnącym cenom nieruchomości. Jednak, to co dobre dla bogatych, nie zawsze przynosi pożytek zarabiającym znacznie mniej. Rosło więc rozwarstwienie społeczne, a ceny domów osiągały w niektórych miejscach wysokość nieosiągalną dla coraz większej liczby pracowników.

  Nie był to też dobry rok dla największych samolotów świata. Boeing zdecydował o wstrzymaniu produkcji pasażerskiej wersji swojego 747. Natomiast Airbus musiał ograniczyć produkcję największego samolotu pasażerskiego na świecie A380.

  Rok 2017 okazał się za to dobry dla złotówki. Jest ona najlepszą inwestycja walutową tego roku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *