Menu
 • Menu

  Rodzaje zaćmy

  Zaćma to jednak z najgroźniejszych chorób narządu wzroku, polegająca na postępującym zmętnieniu soczewki, prowadzącym do całkowitej utraty możliwości widzenia. Chorobę inaczej nazywamy kataraktą.

  Dziś przedstawiamy poszczególne rodzaje zaćmy wrodzonej oraz nabytej, a także podział dokonywany ze względu na jej przyczynę.

  Rodzaje zaćmy wrodzonej

  Wszystkie rodzaje zaćmy wrodzonej łączy jeden fakt – pacjent cierpi na tę chorobę już od urodzenia. Skrajnym przypadkiem choroby jest zaćma całkowita. Wówczas noworodek nie ma zdolności widzenia, co również uniemożliwia rozwój narządu wzroku. Z kolei zaćma błoniasta następuje w przypadku, gdy w pierwszych tygodniach życia dojdzie do przerwania ciągłości torebki soczewki i wchłonięcia się jej masy.

  Najpopularniejszym rodzajem zaćmy wrodzonej jest zaćma warstwowa. W tym przypadku upośledzenie zdolności widzenia jest tylko częściowe, ponieważ centralna cześć soczewki zachowuje większą przejrzystość. Zależnie od położenia zmętnienia w soczewce wyróżniamy również takie rodzaje zaćmy jak jądrowa, biegunowa, torebkowa przednia oraz tylna.

  Rodzaje zaćmy nabytej

  Rodzaje zaćmy nabytej wyróżniamy przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania choroby, która postępuje wraz z wiekiem pacjenta. W zaćmie początkowej zmętnienie soczewki występuje tylko na jej obwodzie. Z tego względu pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu, widząc centralny obraz w doskonałej jakości. Zaćma zaawansowana to sytuacja, w której zmętnienie zaczyna ogarniać całą soczewkę, przez co pacjent traci ostrość widzenia.

  Kolejne rodzaje zaćmy to niedojrzała i dojrzała. W pierwszym przypadku pacjent cierpi na ślepotę, zaś w drugim następuje zupełne zamglenie soczewki. Następnie mamy do czynienia z zaćmą pęczniejącą, gdy soczewka chłonie wodę, oraz zaćmą przejrzałą. Włókna soczewki upłynniają się, a jądro opada na dno. W tym przypadku dochodzi do nieodwracanej ślepoty, a narząd wzroku zostaje dotknięty stanem zapalnym.

  Rodzaje zaćmy ze względu na przyczynę

  Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, rodzaje zaćmy wyróżniamy także ze względu na przyczynę choroby. Zaćma starcza wiąże się z naturalnym procesami starzenia organizmu. Zaćma następowa jest natomiast efektem towarzyszącym innej chorobie lub czynnikowi. Należą do tej grupy cukrzyca, galaktozemia czy też stosowanie sterydów. Zaćma pourazowa zgodnie ze swoją nazwą jest zaś efektem urazów mechanicznych gałki ocznej. Do tej grupy należą takie rodzaje zaćmy jak popromienna, elektryczna oraz hutnicza.

  Więcej na: voigtmedica.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *