Menu
 • Menu

  Roboty scara – charakterystyka i zastosowanie

  1981 był rokiem, w którym wydarzyło się wiele. Stan wojenny w Polsce, wystrzelenie sondy Wenera 14 w kierunku Wenus, zamach na papieża Jana Pawła II w Rzymie czy wprowadzenie pierwszego modelu komputera firmy IBM.

  Natomiast inni przykładają znacznie większą wagę do mniejszych, lecz także ważnych wydarzeń, a raczej wynalazków, które sprawiły, że codzienna praca jest znacznie łatwiejsza. Takim odkryciem był projekt robota SCARA, opracowany na japońskim Uniwersytecie Yamanashi i błyskawicznie zrealizowany przez firmę Seiko Epson. Czemu ten wynalazek był aż tak ważny? Jak go dziś stosujemy?

  Roboty SCARARoboty SCARA (Selective Compliant Assemly Robot Arm) zostały stworzone przede wszystkim, aby uzyskać maksymalną szybkość podczas czynności wykonywanych w jednej płaszczyźnie i w małej przestrzeni. Ich budowa jest stosunkowo prosta. Wykorzystujące działanie złączy obrotowych z pionową osią obrotu, dzięki takiej konstrukcji ramię pozostaje sztywne i pozwala na generowane dużej siły.

  Są to urządzenia niezwykle szybkie i precyzyjne a ich jedynym ograniczeniem jest brak swobodnego manipulowania podniesionym obiektem. Dany przedmiot jest unoszony prostopadle do podłoża i w ten sam sposób odkładany.

  Inżynierowie odpowiedzialni za procesy produkcyjne, podczas każdego dnia ich pracy poszukują rozwiązań, które mogłyby je ulepszyć i sprawić, aby były one bardziej efektywne poprzez automatyzację produkcji. Największym z koszmarów dla osoby na tym stanowisku jest moment, w którym występuje problem, nie dający się rozwiązać w prosty sposób, przy wykorzystaniu dostępnej maszyny.

  Najbardziej logiczne rozwiązanie? Należy zbudować nową maszynę. Jednak to roboty SCARA kompletnie zmieniły myślenie osób odpowiedzialnych za procesy produkcyjne. Niewielkie wymiary, łatwość w sterowaniu przy jednoczesnym utrzymaniu ekonomicznego i oszczędnego charakteru maszyny sprawiły, że inżynierom spadł prawdziwy kamień z serca. Od tej chwili jedyną barierą była ich kreatywność i chęci do tworzenia rewolucyjnych rozwiązań

  Roboty SCARA

  Roboty SCARA mogą mieć różne zastosowania. Wykorzystywane są nie tylko przy układaniu elementów na taśmie lub w pudełkach, ale także przy precyzyjnym składaniu elementów mechanizmów.

  Przykład? Prawdopodobnie Twoja skrzynia biegów została całkowicie złożona przez takie ramię! Aby zostało to zrobione poprawnie, wystarczy współpraca robota z systemem, które wskaże mu gdzie znajdzie element i poprzez stworzenie optymalnej trajektorii ruchu podpowie mu jak wykonać czynność.

  Gdzie bylibyśmy, gdyby nie wynalazek japońskich inżynierów sprzed prawie 40 lat? Czy nasza produkcja mogłaby być tak efektywna? Lepiej nie zajmować się takimi pytaniami, tylko cieszyć się z dobroci, jakie są nam oferowane przez współczesną technologię.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *