Menu
 • Menu

  Renault-Nissan Alliance – więcej sprzedanych samochodów niż grupa Volkswagen

  Renault-Nissan Alliance

  Renault-Nissan Alliance (Fot. Renault)

  Jak informuje amerykańska telewizja CNN, Renault-Nissan Alliance osiągnął rekordowe wyniki sprzedaży za pierwsze półrocze 2017 roku. Francusko-japońskiej grupie, do której dołączył ostatnio Mitsubishi, udało się po raz pierwszy pobić niemiecki koncern Volkswagen AG wraz z jego podległymi spółkami (między innymi Audi, Skoda i Porsche).

  Renault-Nissan Alliance poinformował w piątek, że w pierwszym półroczu 2017 roku sprzedał 5 268 079 samochodów. W tym samym czasie Volkswagen wraz podległymi spółkami sprzedał 5 155 591 aut. Trzecie miejsce należy do japońskiej Toyoty ze sprzedażą na poziomie 5 129 000 od stycznia do czerwca 2017 roku.

  Na wynikach francusko-japońskiej spółki zaważyło przejęcie marki Mitsubishi w październiku 2016 roku. Ta japońska firma największą sprzedaż notuje w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Dzięki dołączeniu jej do Renault-Nissan Alliance zwiększył on swą sprzedaż w pierwszym półroczu o prawie 500 tysięcy aut.

  Jak podaje Renault-Nissan Alliance na swojej stronie internetowej. W okresie styczeń czerwiec 2017 roku sprzedaż jego samochodów wzrosła o 7%. Średni światowy wzrost liczby sprzedanych samochodów wyniósł w tym czasie 2,6%. Oznacza to znacznie zwiększenie udziału w rynku motoryzacyjnym. Grupa Renault sprzedała 1 879 288 aut natomiast Nissan Motor Co. Ltd. 2 894 488. Wzrost sprzedaży dla obu spółek wyniósł odpowiednio 10,4% i 5,6%. Obie spółki sprzedały również ponad 480 tysięcy samochodów elektrycznych.

  Grupa Renault może zatem pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Zanotowała ona między innymi wzrost sprzedaży o 19,3% regionie Afryki, Bliskiego Wschodu i Indii oraz o 50,5% w regionie Azji-Pacyfiku.

   

  Wygrana Renault-Nissan Alliance nie jest największym problemem Volkswagena

  Chociaż Volkswagen zanotował niższą od konkurenta sprzedaż w pierwszym półroczu, ciągle jeszcze może liczyć na drugie z rzędu zwycięstwo w skali roku. W roku 2016 udało mu się pobić Toyotę pod względem liczby sprzedanych samochodów. Toyota straciła prowadzenie po czterech kolejnych latach dominacji. Wcześniej (w roku 2011) największym sprzedawcą był amerykański General Motors.

  Jednak zwycięstwo Renault-Nissan Alliance pod względem sprzedaży na świecie nie było największym zmartwieniem Volkswagena w tym roku. Najwięcej powodów do niepokoju dostarczyły firmie skandale, które podważaną pozycję całego niemieckiego przemysłu samochodowego.

  22 tysiące SUW-ów marki Porsche musi mieć poprawione oprogramowanie w związku z nieprawidłowymi wskazaniami emisji spalin. W Stanach Zjednoczonych koncern będzie musiał zapłacić kilka miliardów USD grzywny, po tym jak przyznał się do winy w postępowaniu dotyczącym emisji spalin przez jego silniki diesla.

  Inna spółka zależna – Audi zdecydowała się zmodernizować 850 tysięcy swoich samochodów z silnikami wysokoprężnymi, by poprawić ich emisję, jak to określono, w „rzeczywistych warunkach drogowych”. We wtorek okazało się, że kolejne kilkadziesiąt tysięcy porsche może jeździć z niewłaściwym wyposażeniem. Do tego dochodzą oskarżenia o udział w tworzeniu kartelu.

  Źródło – CNN

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *