Menu
 • Menu

  Rekrutacja pracowników zmienia się wraz ze spadkiem bezrobocia

  Rekrutacja pracownikówWraz ze spadkiem bezrobocia zmienia się pozycja kandydata do pracy względem pracodawcy. Rekrutacja pracowników staje się coraz bardziej walką o chętnych. Jak pisze “Rzeczpospolita”, kandydaci nie powinni zbyt długo czekać na decyzje, ponieważ mogą w tym czasie znaleźć lepsze oferty. Dotychczas rekruter, lub specjalista HR czuł presję czasową tylko ze strony pracodawcy. Obecnie coraz większe znaczenie mają oczekiwania i dostępność potencjalnego pracownika.

  Według “Rzeczpospolitej” kandydaci do pracy robią się coraz bardziej niecierpliwi. Nie muszą już z pokorą czekać na telefon, jak w czasach dużego bezrobocia. Wśród kandydatów jest też wielu ludzi młodych przyzwyczajanych do szybkości, z jaką pozyskuje się dane w Internecie. Oczekują oni natychmiastowej decyzji o przyjęciu.

  Jak się okazuje, minęły też czasy, gdy pracodawca mógł spokojnie zbierać CV, a następnie bez pośpiechu je analizować. Pracownik bowiem ma w Internecie do wyboru wiele alternatyw. Jeśli chcemy pozyskać odpowiednią osobę, trzeba działać szybko, zanim najlepsi kandydaci znajdą inne prace.

  Sami pracodawcy zaczynają rozumieć potrzebę podejmowania szybkich decyzji. Jak wynika z cytowanego przez “Rzeczpospolitą” badania „Procesy HR w firmach w Polsce”, które zrealizowała firma doradztwa personalnego Antal dla Macrologic, ponad 1/3 menadżerów działów HR uważa, że proces rekrutacji w ich firmach trwa zbyt długo. Aż 96% z nich uważa, że czas rekrutacji jest kluczowy do budowania przewagi konkurencyjnej.

  Przedłużająca się rekrutacja pracowników to wymierne straty dla firmy

  Przedłużająca się rekrutacja pracowników powoduje straty finansowe związane z brakiem odpowiedniego pracownika, ale przede wszystkim zmniejsza szanse na znalezienie najlepszego kandydata. Tacy zazwyczaj znajdują inną posadę, zanim firma podejmie decyzję.

  W najbardziej pożądanych zawodach pracownicy otrzymują dziesiątki ofert pracy rocznie. Ci z nich, którzy planują podjęcie nowej pracy uczestniczą zazwyczaj w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie. Szybka rekrutacja jest szczególnie pożądana w przypadku stanowisk juniorskich i średniego szczebla. W odniesieniu do stanowisk menadżerskich proces jest zazwyczaj wieloetapowy i bardziej zwraca się uwagę na dopasowanie kandydata do organizacji. Ale również w tym przypadku czas może okazać się niezwykle cenny.

  Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy firma traci najbardziej odpowiedniego kandydata już na ostatnim etapie podejmowania decyzji. Rekrutacja pracowników wymaga więc coraz większej sprawności w analizowaniu ofert kandydatów.

  Szybka decyzja potrzebna jest także w przypadku chęci pozyskania pracownika z innej firmy. Zdarza się bowiem, że dotychczasowy pracodawca podejmie decyzję o zmianie warunków zatrudnienia na bardziej atrakcyjne, niż oferowane przez konkurencję.

  Dlatego firmy coraz częściej odchodzą od długich, wieloetapowych rekrutacji na rzecz szybkich procedur. Kontakt z kandydatem następuje często w dniu otrzymania aplikacji, a rozmowa kwalifikacyjna i ostateczna decyzja dnia następnego.

  Źródło – Rzeczpospolita

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *