Menu
 • Menu

  Regiony w Polsce – różnice we wzroście PKB

  Regiony w Polsce

  Regiony w Polsce (fot. GUS)

  Regiony w Polsce rozwijają się w sposób bardzo nierównomierny. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie wstępne dane na temat wzrostu Produktu Krajowego Brutto w poszczególnych województwach za 2016 rok. Najszybciej rozwijało się województwo pomorskie. Tam PKB wzrósł o 4,5%. Natomiast najniższy wzrost zanotowało województwo opolskiej o 1,7%.

  Również udział województw w tworzeniu polskiego PKB był mocno zróżnicowany. Mazowieckie odnotowało najwyższą wartość – 22,2% natomiast najniższą opolskie – 2,1%. PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca był najwyższy w woj. mazowieckim – 76992 zł, co stanowi 159,2% średniej krajowej. Natomiast najniższy w lubelskim – 33349 zł (68,9 średniej krajowej).

  Na drugim miejscu pod względem zamożności znajdowało się województwo dolnośląskie, gdzie PKB na mieszkańca równał się 110,8% średniej krajowej. Trzecie miejsce zajęło zaś wielkopolskie z wynikiem 109%. Pod względem ubóstwa obok lubelskiego na trzech najgorszych pozycjach znalazły się dwa regiony w Polsce Wschodniej: woj. podkarpackie – 70,5% średniej krajowej i podlaskie – 70,9% średniej krajowej.

  Bogate i biedne regiony w Polsce

  Wzrost PKB w skali kraju wyniósł 3,3%. Regiony w Polsce Wschodniej, które są najbiedniejsze, rozwijały się również w zróżnicowany sposób. Wzrost wyższy od średniej krajowej zanotowały województwa: lubelskie – 3,6% i warmińsko-mazurskie 3,6%. Wzrost niższy od średniej krajowej zanotowały województwa: podkarpackie – 2,8%, podlaskie – 2,9% i świętokrzyskie – 2%.

  Spośród województw najbogatszych wzrost PKB powyżej średniej krajowej zanotowały: mazowieckie – 3,4% i wielkopolskie – 4,1%. Słabiej od reszty kraju rozwijały się natomiast: dolnośląskie – 2,6% i śląskie 2,8%. Tylko te 4 województwa posiadają PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyższy od średniej krajowej.

  Spośród województw o najniższym wzroście PKB na trzech ostatnich miejscach znalazły się – obok opolskiego – świętokrzyskie – 2% wzrostu i zachodniopomorskie – 2,2%. Na czele stawki za pomorskim znalazły się: małopolskie 4,3% i wielkopolskie 4,1%.

  Źródło – GUS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *